Image Map

Bandırma: Asgari Ücret Komisyonu derhal toplansın

“Krize karşı #Direnİşçi” kampanyası Bandırma’da düzenlenen basın açıklamasıyla devam etti. Bandırma Belediyesi Şantiyesindeki açıklamaya DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Çetin Çalışkan, Genel İş Toplu Sözleşmeler Dair Başkanı Mahmut Şengül ve DİSK önceki dönem Genel Başkanı Kani Beko’nun yanı sıra, sendikalarımızın şube yöneticileri ve DİSK’li işçiler katıldı.

Açıklamada bir konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun derhal toplanarak asgari ücretin artırılması, 2019 asgari ücretinin bu rakam üzerinden belirlenmesi gerektiğini söyledi. İş Kanunun 39’uncu maddesine göre Komisyonun hemen toplanmasının mümkün olduğunun altını çizen Genel Başkanımız, yılın son üç ayda enflasyon farkının yansıtıldığı bir asgari ücretin şart olduğunu söyledi.

Enflasyonun yüzde 30’lara dayandığı bir ortamda yüzde 4+4 zam öngören toplu sözleşmelerin adil olmadığını ifade eden DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, kadroya geçiş sürecinde haksızlığa uğrayan taşeron işçilerin tümü için gerçek bir kadro ve özgür toplu sözleşme mücadelesinin devam edeceğini söyledi.

2019 yılı Cumhurbaşkanlığı programında kıdem tazminatının fona devrinin yer almasına da tepki gösteren Arzu Çerkezoğlu “Kıdem tazminatımızın gasp edilmesinin ağır siyasi sonuçları olur” dedi.

ITUC ETUC