Image Map

Barolar Birliği’nden inşaat işkolundaki hak ihlalleri toplantısı

Türkiye Barolar Birliği, inşaat işkolunda son dönemde gerçekleşen işçi hareketleri ve işkolundaki hak ihlalleri konusunda bir toplantı düzenledi. Toplantıya DİSK Yönetim Kurulu üyesi Kanber Saygılı ve Sosyal-İş Sendikamız uzmanlarından Onur Bakır da katıldı.

3. Havalimanı şantiyesinde inşaat işçilerinin insanca yaşama ve çalışma hakları için yürüttükleri mücadeleye ve ardından gelişen sürece vurgu yapılan toplantıda, DİSK Yönetim Kurulu üyesi Kanber Saygılı ve Sosyal-İş Sendikamız uzmanı Onur Bakır birer konuşma yaptı. Konuşmasında iş cinayetlerine en sık rastlanan işkollarından birinin inşaat olduğuna değinen Saygılı, Tuzla Tersanelerinde iş cinayetlerine karşı yürütülen mücadeleden örnekler vererek “örgütlendiğimiz ve mücadele ettiğimiz takdirde işverenlerin gerekli iş güvenliği önlemlerini almalarını sağlayabiliyoruz” dedi.

Sosyal-İş Sendikamız uzmanı Onur Bakır ise inşaat işkolundaki istihdam, çalışma şartları, temel haklara erişim problemleri, son dönemde ortaya çıkan işçi hareketlerinin nedenleri ve işkolundaki örgütsüzlüğün sonuçlarına değindi. Konuşmasını işçilerin taleplerine değinerek bitiren Bakır, Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut ve tutuklu inşaat işçileri için özgürlük istedi.

Cumhuriyet

ITUC ETUC