Image Map

Tutuklu inşaat işçilerinin duruşmasına çağrı

İstanbul Yeni Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu’nun, tutuklu inşaat işçilerinin serbest bırakılması talebiyle yaptığı basın açıklamasına DİSK Yönetim Kurulu üyesi Kanber Saygılı da katıldı.

13 Kasım Salı günü GOP Adliyesi önünde gerçekleşen açıklamada, tutuklu 31 işçinin 5 Aralık’ta görülecek ilk duruşmasına çağrı yapıldı.

Havalimanı işçilerinden tutuklu Anıl Deniz Gider’in annesi Sevim Gider, HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz, İnşaat-İş Sendikası Yönetim Kurulu üyesi Tezcan Acu ve DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Kanber Saygılı’nın konuştuğu basın açıklamasında tüm tutuklu işçilerin ve sendikacıların serbest bırakılması istendi.

Kanber Saygılı burada yaptığı konuşmada “Biz sendika yönetici arkadaşlarımızla ve aynı zamanda bu haksızlığa isyan eden ve bu konuda gerekli tavrı koyan inşaat işçisi arkadaşlarımızla gurur duyuyoruz. Çünkü hırsızsızlık yapmadılar, mafyacılık yapmadılar, iş cinayetlerine meydan vermediler. Haksızlığa karşı başkaldırdılar. Dolayısıyla biz onlarla gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Açılan davanın bütün işçi sınıfına açılmış bir dava olduğunu belirten Saygılı, “Bir an önce haksız ve hukuksuz yere tutuklu bulunan sendika yöneticisi arkadaşlarımızın ve işçi arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi.

ITUC ETUC