Image Map

Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri: Krize Karşı Emeğin Haklarını Savunmak İçin Omuz Omuza

DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB Ankara İKK, Ankara Tabip Odası,  Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası ‘Krize karşı emeğin haklarını savunmak için omuz omuza’ şiarıyla Ankara Ulus Heykeli Önünde “Asgari Ücret NET 2800 TL OLMALIDIR!” konulu basın açıklaması düzenledi ve kitlesel olarak bildiri dağıttı.

Ankara emek ve demokrasi güçleri adına basın açıklamasını okuyan DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, asgari ücretin ülkemizde 16 milyondan fazla işçinin ve onların ailelerinin yaşam koşullarını ilgilendirdiğini, asgari ücret seviyesindeki artışın, işsizlik ödeneği, emekli aylığı da dahil olmak üzere tüm genel ücret artışlarında belirleyici olduğunu ifade etti.

Görgün, asgari ücret milli gelir artışının, ülke ekonomisinin büyümesinin de gerisinde kaldığını ifade ettiği konuşmasında, son 20 yılda reel asgari ücretin, kişi başına reel milli gelire göre yüzde 20 oranında gerilediğini belirterek, işçiler aleyhine eşitsizliğin büyüdüğünü söyledi.

Basın açıklamasında “Asgari ücretin enflasyon karşısında korunması için, milli gelir artışından yararlanması için, asgari ücretin geçim ücreti olabilmesi için, asgari ücrette yaşanan kayıpların giderilmesi için, işçilerin krize karşı korunması için Asgari Ücret Net 2800 TL Olmalıdır” denildi.

Düzenlenen basın açıklaması, KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB Ankara İKK, Ankara Tabip Odası, Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası yönetici ve üyeleri ile DİSK üyesi sendikaların yönetici ve üyeleri Ulus civarı ve Ulus hali içerisinde kitlesel bildiri dağıtımıyla sona erdi.

Anayurt

Anayurt

Evrensel

Ankara Zafer

ITUC ETUC