Image Map

Kılıçdaroğlu’ndan DİSK’e ziyaret

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu DİSK’i ziyaret etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet, 13 Aralık 2018, Perşembe günü (bugün), saat 13.30’da DİSK yönetimini ziyaret etti. Kılıçdaroğlu’nun yanısıra DİSK önceki dönem genel başkanı, CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun da katıldığı ziyarette CHP heyetini DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Genel Sekreter Cafer Konca, Yönetim Kurulu üyeleri, DİSK’e üye sendikaların genel başkanları ve yöneticileri karşıladı.

Asgari ücret, ekonomik kriz, yerel seçimler gibi ülke gündemindeki başlıklar konusunda görüş alışverişinde bulunulan ziyarette, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK’in asgari ücrete ilişkin tespit ve taleplerini aktardı. Son iki yılda asgari ücretim alım gücünün yüzde 12 azaldığını belirten Çerkezoğlu; işçilerin geçmiş yıllardaki ekonomik büyümeden de pay alamadığını, son 20 yılda eşitsizliğin işçiler aleyhine büyüdüğünü hatırlattı. Asgari ücret tespitinde uluslararası standartlara da uyulmadığını söyleyen DİSK başkanı, asgari ücret tespit edilirken işçinin sadece kendisinin değil, ailesinin de hesaba katılması gerektiğini söyledi. Çerkezoğlu, TÜİK’in uluslararası standartlara aykırı biçimde her yıl “tek bir işçinin asgari geçim maliyeti”ni hesaplayarak Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na bildirdiğini, ancak asgari ücretin her yıl bu rakamın dahi altında kaldığını belirtti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise 2019 asgari ücret tespit sürecine ilişkin DİSK’in mücadelesinin önemli olduğunu belirterek CHP’li belediyelerde asgari ücreti 2200TL’ye çıkardıklarını söyledi. Ekonomik krizin toplumun tüm kesimlerini derinden etkilediğini belirten Kılıçdaroğlu, bu şartlar altında asgari ücret tespitinin çok daha kritik bir hale geldiğini vurguladı.

Ziyaret sonrası DİSK Yönetimi ve CHP heyeti, DİSK Genel Merkezi önünde basına açıklamalarda bulundu. İlk sözü alan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, asgari ücreti konuşmanın bugün çok daha önemli olduğunu vurguladı. Asgari ücretin devletin toplumla yaptığı en geniş toplu sözleşme olduğunu söyleyen Çerkezoğlu, bu kritik dönemde gerçekleştirdikleri ziyaret için Kılıçdaroğlu’na teşekkür etti. Çerkezoğlu’nun ardından bir açıklama yapan Kılıçdaroğlu, söze Ankara’daki tren faciasında hayatını kaybedenleri anarak başladı. Asgari ücret tespiti konusunda DİSK’in gösterdiği duyarlılığı aynen gösterdiklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, yaşanan bu ekonomik krizin faturasının işçilere yansıtıldığını söyledi.

ITUC ETUC