Image Map

Toplum Yararına Çalışma Programı işçileri DİSK Başkanı Çerkezoğlu ile görüştü

İŞKUR Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında istihdam edilen işçiler DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdi.

6 ay süreyle istihdam edilen ve sürenin dolmasıyla birlikte işsiz kalacak olan İŞKUR Toplum Yararına Çalışma Programı işçileri, 25 Aralık 2018, Salı günü DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdi. Güvencesiz bir çalıştırma biçimi olan TYP kapsamında yaşadıkları sıkıntıları dile getiren işçiler, İŞKUR aracılığıyla hastane, adliye, okul gibi kamu kurumlarında çalıştırılmak üzere işe alındıklarını, en fazla 9 ay süreyle istihdam edildiklerini ve İş Kanunu’ndan gelen hiçbir haklarını kullanamadıklarını vurguladı.

İşkolu belli olmadığı için herhangi bir sendikaya üye olamayan, sendikal haklarını kullanamayan, işe başlatılmadan önce herhangi bir işçi sağlığı ve iş güvenliği eğitimi verilmeyen ve hiçbir sosyal hakkı olmadan 1603 TL asgari ücretle çalıştırılan işçiler, çalıştırma sürelerinin 28 Aralık 2018, Cuma günü dolacağını ve bu sürenin ardından işsiz kalacaklarını söylediler.

Ziyarete katılan işçiler güvenceli ve insanca yaşayabilecekleri bir ücret aldıkları bir iş talep ederken, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise Toplum Yararına Çalışma Programı’nın tıpkı taşeron işçiliği gibi güvencesiz bir çalıştırma biçimi olduğunu ve özellikle işsizliğin yükseldiği dönemde yaygınlaştığını belirtti. İşsizlik rakamlarındaki yükselişe dikkat çeken Çerkezoğlu, iktidarın bu sayede TYP gibi güvencesiz, düşük ücretli ve hak gasplarına açık bir çalışma biçimine işçileri mecbur bıraktığını söyledi. Çerkezoğlu, her türlü güvencesiz çalıştırma biçimine karşı mücadelelerine devam edeceklerini belirterek sözlerini sonlandırdı.

ITUC ETUC