Image Map

Adalet ve Demokrasi Haftasında Uğur Mumcu unutulmadı

Gazeteci Uğur Mumcu ve katledilen tüm aydınlar anısına düzenlenen Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında Ankara’da düzenlenen panele, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da konuşmacı olarak katıldı

24 Ocak 1993’de bombalı bir saldırıda yitirdiğimiz gazeteci Uğur Mumcu ve katledilen tüm aydınlar anısına düzenlenen Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında, Türk Kadınlar Birliği ve Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Ankara Şubesi tarafından “Kadın, Başarılar ve Beklentiler” başlıklı bir panel düzenlendi.

30 Ocak Perşembe günü Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezinde düzenlenen panelin açılış konuşmasını  Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Ankara Şube Başkanı Meral Güler yaptı. Türk Kadınlar Birliği Genel Başkanı Av. Sema Kendirci Uğurman’ın yönettiği panelin konuşmacıları DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve Cumhuriyet gazetesi yazarı Yazgülü Aldoğan idi.

Genel Başkanımız burada yaptığı konuşmada demokrasinin olmadığı yerde emeğin haklarından, emeğin haklarının olmadığı yerde demokrasinin söz konusu olamayacağının söyledi ve sendikaların zayıflamasının, emeğin örgütlü gücünün zayıflamasının demokrasinin de gerilemesi anlamına geldiğinin altını çizdi. Nüfusunun dörtte üçünün ücret gelirleriyle yaşadığı bir ülkede demokrasinin geleceğinin sendikaların geleceğine bağlı olduğunu söyleyen DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, demokrasinin yeniden inşası görevinin emeğin omuzlarında olduğunu belirtti.

Türkiye’de her alanda olduğu gibi çalışma yaşamında da adaletsizliğin derinleştiğini vurgulayan Genel Başkanımız özellikle kadınların bu adaletsizlikten daha fazla etkilendiğini söyledi. Kadınların erkeklerle aynı işi yapıp daha düşük ücret aldığını, kriz süreçlerinde işten daha kolay çıkarılırken daha zor iş bulduğunu,  kadınları ikinci sınıf gören politikaların çalışma yaşamında da etkisini gösterdiğini anlattığı konuşmasında, son dönemde yükselen işçi direnişlerinde de kadınların en önde olduğunu hatırlattı ve kadınların sendikalarda daha fazla söz sahibi olması gerektiğini söyledi.

ITUC ETUC