Image Map

Amerika Kıtası Sendikalar Konfederasyonu: Venezuela halkının haklarına saygı duyun

Amerika Kıtası Sendikalar Konfederasyonu (CSA), Venezuela’nın egemenlik ve kendi kaderini tayin hakkına saygı duyma çağrısı yaptı.

Kuzey ve Güney Amerika’da kıta genelinde 55 milyondan fazla işçiyi temsil eden Amerika Kıtası Sendikalar Konfederasyonu (CSA), Venezuela’daki tehdit ve çatışma sürecinin yarattığı durum karşısında bir açıklama yaptı;

ABD öncülüğündeki kötü şöhretli bir grup hükümetin Başkan Maduro’yu gayri-meşru ilan etmesini ve resmi makamları tanımayarak iktidarı gasp eden ve kendini başkan ilan eden Juan Guaido’yu başkan olarak tanımasını kınıyoruz.

Amerikan Devletleri Örgütü Genel Sekreteri Luis Almagro’nun ve muhafazakar hükümetlerin desteklediği bu uluslararası girişim, darbeler ve askeri diktatörlüklerle şekillendirilen bölgemizin tarihinde aştığımızı düşündüğümüz bu yöntemleri geri getirerek egemen bir ülkenin iç işlerine müdahale etmektedir.

Bu tutum Venezuela’da yeni şiddet eylemlerine yol açabilir ve tüm bölgeyi öngörülemeyen ve olumsuz sonuçlar yaratacak bir çatışma sürecine götürebilir.

Venezuela’nın yaşadığı siyasi, ekonomik ve sosyal zorlukların derinleşmesini önlemek için bölgenin ve dünyanın demokratik hükümetlerini ve kurumlarını sorumluluğa çağırıyoruz.

Hem hükümet hem de demokratik muhalefet acilen çatışmacı tutumlarını terk etmeli ve uluslararası toplumun desteğiyle etkili bir diyalog ve anlayış yoluna girmelidir. Ülkenin karşılaştığı zorlukları aşmak için BM’nin tüm aktörlere dönük yaptığı ‘kapsayıcı ve güvenilir siyasi müzakerelere katılma’ çağrısını destekliyoruz.

Sendikalar, bu çalışmalara katılmaya hazırdır. Venezüela halkının haklarına saygıya, refaha ve egemenliğe, demokrasiye ve barışa dayalı bir çözüm arayışında dayanışma göstermek için uluslararası sendikaları göreve çağırıyoruz.

 

CSA/TUCA: Amerika Kıtası Sendikalar Konfederasyonu, Kuzey ve Güney Amerika ülkelerinde faaliyet yürüten ITUC üyesi sendikaların oluşturduğu uluslararası sendika konfederasyonudur.

Açıklamanın İspanyolca orjinali için:

La CSA llama a respetar la Soberanía y Autodeterminación de Venezuela

http://csa-csi.org/NormalMultiItem.asp?pageid=12461

ITUC ETUC