Image Map

“Krize karşı mücadele, emeğin Türkiye’sini kurma mücadelesidir”

Tuzla-Pendik Krize Karşı Mücadele Platformu, Esenyalı’da “Krize Karşı Neler Yapmalıyız, Emekçileri Nasıl Bir Gelecek Bekliyor?” başlıklı bir panel düzenledi.Panele DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve KHK ile üniversiteden ihraç edilen akademisyen Özgür Müftüoğlu konuşmacı olarak katıldı.

Panelin moderatörlüğünü DİSK Yönetim Kurulu üyesi Kanber Saygılı yaptı. Ülkenin pek çok yerinde devam eden işçi direnişlerine dikkat çeken Saygılı, krizle işten atmaların yoğunlaştığını söyledi; Esenyalı gibi emekçilerin yoğun yaşadığı bir bölgede kriz paneli düzenlemenin önemli olduğunu ifade etti.

Saygılı’nın ardından konuşan Özgür Müftüoğlu, kitlelerin neoliberal politikalara ikna edilemediğini ve bu nedenle baskı ve otoriter yönetimlerin arttığını söyledi. Sarı yeleklilere, havalimanı işçilerine uygulanan şiddeti ve grev yasaklarını hatırlatan Müftüoğlu, “Bu güçten korktukları için baskı ve sindirme politikaları uyguluyorlar. Kriz kapitalizmin tüm makyajlı halini süpürüp pisliğini açığa çıkarır” dedi.

Müftüoğlu’nun ardından konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise kriz ilk konuşulduğunda kabul etmeyenlerin krizin baş sorumluları olduğunu söyledi. Yıllardır hükümetin aldığı tüm borçları üretime aktarmayıp betona gömdüğünü söyleyen Çerkezoğlu, “Krizin bedelini biz işçilere ödetmelerine izin vermeyeceğiz. Zaten  uyguladıkları bu politikaların sonuçlarını uzun bir süredir yaşamaktayız. Yıllardır uyguladıkları ekonomi politikalarını sonucunu yaşıyoruz. Yüksek enflasyon ve döviz kuruyla başlayan kriz şu an artan işsizlikle kendini daha da belirgin hale getirdi. Krizler bir karar aşamasıdır. Sermaye ve iktidar kararını vermiştir. Yeni Ekonomik Program da göstermiştir ki krizi fırsata dönüştürmeyi çalışacaklar. Peki işçi sınıfımız olarak biz ne yapacağız? Asıl önemli olan bu” dedi.

70’i aşkın kurum ile birlikte krize karşı birlikte mücadele başlattıklarını söyleyen Çerkezoğlu, talepleri şu şekilde sıraladı:

  • Artan enflasyondan etkilenen ücretlerin yükseltilmesi
  • Asgari ücretin vergi kapsamı dışında bırakılması
  • Artan işsizlik karşısında işten atmaların yasaklanması
  • Temel tüketim maddelerine yapılan zamların geri çekilmesi

Kriz dönemlerinde halkı mağdur etmeyecek politikaların hayata geçirilmesini isteyen Çerkezoğlu, ancak siyasi iktidarın tercihini patronlardan yana kullandığını söyledi:

“Krize karşı mücadele memleket meselesidir. Krize karşı mücadele bir demokrasi mücadelesidir, barış mücadelesidir. Bu mücadele bu ülkenin geleceğini kurma mücadelesidir. Emeğin Türkiye’sini kurma mücadelesidir.”

Emeklilikte yaşa takılanlara da değinen Arzu Çerkezoğlu, “Onların mücadelesini kendi mücadelemiz olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

ITUC ETUC