Image Map

Aliağa’da “Emekçinin ve Emeklinin Sorunları” paneli

DİSK Emekli-Sen Aliağa Şubesi tarafından düzenlenen “Günümüzde Emekçinin ve Emeklinin Sorunları” konulu panele DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da konuşmacı olarak katıldı.

31 Ocak Perşembe günü Petrol-İş Sendikası Aliağa Şubesi Necmettin Giritlioğlu Konferans Salonunda düzenlenen panele konuşmacı olarak Genel Başkanımız Arzu Çerkezoğlu’nun yanı sıra DİSK Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen, Petrol-İş Aliağa Şubesi Başkanı Ahmet Oktay ve Dikili eski Belediye Başkanı Osman Özgüven de katıldı. Panelin moderatörlüğünü ise Emekli-Sen Aliağa Şubesi Başkanı Sabahattin Yeşiltepe yaptı.

16 yıllık AKP iktidarı döneminde emekçi ve emeklilerin yaşadığı sorunların anlatıldığı panelde emeğin savunması ve mücadelesinin omuz omuza nasıl büyütüleceği de tartışıldı.

Reform adı altında yapılan hukuksuz uygulamalarla yüzbinlerce çalışanın emekliliğinin yıllarca geciktirildiğini ifade ederek Emeklilikte Yaşa Takılanlar sorununun çözülmesi çağrısını yineleyen DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, emekli aylık ve gelirlerinin asgari ücretin altına düşmeye başladığını söyledi. Sosyal güvenlik sisteminin emekliliğe erişimi kolaylaştıracak ve emeklilerin insanca yaşamasını sağlayacak şekilde değiştirilmesi gerektiğini söyleyen Arzu Çerkezoğlu, bu doğrultuda emekçilerin ve emeklilerin omuz omuza mücadelesinin önemine dikkat çekti.

Kriz sürecinde toplumun yüzde 1’ini değil yüzde 99’unu koruyacak sosyal politikalara ihtiyaç duyulduğunu bir kez daha ifade eden DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, yerel yönetimler düzeyinde, belirli bir ihtiyaç düzeyinde suyu parasız yapan Dikili belediyesindeki deneyimin önemine işaret etti.

Etkinliğin ardından konuşmacılara plaket verilirken, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’na plaketi, Dikili Eski Belediye Başkanı Osman Özgüven verdi.

Etkinliğin ardından konuşmacılara plaket verilirken, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’na plaketi, Dikili Eski Belediye Başkanı Osman Özgüven verdi.

ITUC ETUC