Image Map

GREV HAKTIR! KARABAĞLAR BELEDİYESİ İŞÇİLERİ ONURUMUZDUR!

GREV HAKTIR! KARABAĞLAR BELEDİYESİ İŞÇİLERİ ONURUMUZDUR!

Karabağlar Belediyesindeki grev ile ilgili olarak DİSK Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu’nun açıklaması

İzmir Karabağlar Belediyesi’ne ait Spor AŞ ile bu işyerinde örgütlü DİSK/Dev Turizm-İş Sendikamız arasında dört buçuk ay süren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri tıkandı ve işçiler greve başladı.

4 birimde çalışan 19 işçi 11 gündür grevde. DİSK’in açıkladığı 2800 TL asgari ücret ve sosyal haklarda iyileştirme isteyen işçiler, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev haklarını kullandılar.

Grev, işçi sınıfının mücadele ile kazandığı anayasal bir haktır. Grev sadece anayasal bir hak değil aynı zamanda uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış evrensel bir haktır.

Grev, işçinin evine götüreceği ekmeği işverenin insafına bırakmamanın en etkili yoludur. Tam da bu nedenle Türkiye’de zaten kısıtlı olan grev hakkına göz konulmakta, işçilerin hak talebi tehdit olarak görülmekte, çeşitli gerekçelerle grevler yasaklanmaktadır.

Kavel’de grev hakkının grev yaparak kazanılacağını gösteren Kemal Türkler’in, grevin anayasal hak olarak tanındığı 1960’tan sonra belediye işçilerinin ilk grevlerini örgütleyen Abdullah Baştürk’ün izinden yürüyerek, ekmeğine ve demokratik haklarına sahip çıkan grevci Karabağlar Belediyesi işçileri onurumuzdur.

ITUC ETUC