Image Map

Taksim’de, Şişhane’de ve Kadıköy’de 1 Mayıs şehitlerini andık

1 Mayıs 2019 Tertip Komitesinin çağrısıyla, 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü kutlamalarında katledilen işçi ve emekçiler anıldı.

Programı doğrultusunda ilk anma 77 1 Mayıs’ındaki katliamın yaşandığı Kazancı Yokuşu’nda gerçekleştirildi. Taksim Meydanında bir araya gelen kitle, buradan Kazancı Yokuşunun başında yer alan ve 1 Mayıs şehitleri için yaptırılan anıta yürüdü.

Saygı duruşunun ardından DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ve TBB Merkez Konsey Başkanı Sinan Adıyaman birer konuşma yaptı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu burada yaptığı konuşmada işçi sınıfının Taksim meydanında 1 Mayıs kutlama hakkının engellenmesinin akla, hukuka, vicdana ve tarihe aykırı olduğunun altını çizerek, “Meydanlar, ülkelerin halkların belleğidir. O belleği silmeye çalışanlar bilsinler ki hiçbir baskı bu tarihi ve belleği ortadan kaldırmayacaktır. Bütün yasaklar işçi sınıfının mücadelesiyle bir kağıt gibi kül olup gidecektir” dedi. Genel Başkanımız konuşmasında, kıdem tazminatına, emeklilik hakkına, işine, ekmeğine memleketine sahip çıkan işçilerin 1 Mayıs meydanlarına damgasını vuracağını söyledi.

Konuşmaların ardından emekçiler, 1977 yılında 37 emekçinin yaşamını yitirdiği Kazancı Yokuşu’na inerek ellerinde taşıdıkları kırmızı karanfilleri bıraktı.

Kazancı Yokuş’undaki anmanın ardından İstiklal caddesinde bildiri dağıtılarak ve 1 Mayıs’ta buluşması çağrısı yapılarak Şişhaneye yüründü.  1989 1 Mayıs’ında katledilen Mehmet Akif Dalcı’nın vurulduğu yerde düzenlenen anma etkinliğinde bir konuşma yapan DİSK Yönetim Kurulu üyesi Kanber Saygılı, kıdem tazminatının gaspından iş cinayetlerine kadar isçi sınıfına dönük saldırıların hiç olmadığı kadar arttığı bir dönemde 1 Mayıs’ta yitirdiklerimizi anarak 1 Mayıs’a gittiğimizi söyledi.

Bir diğer anma etkinliği de 1996 1 Mayıs’ında yitirdiklerimiz için Kadıköy’de yapıldı. Hasan Albayrak, Dursun Odabaş ve Yalçın Levent’i kaybettiğimiz noktada yapılan anma töreninde DİSK Yönetim Kurulu üyesi Kanber Saygılı bir konuşma yaptı.

ITUC ETUC