Image Map

Uluslararası sendikalardan DİSK’e dayanışma mesajları

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu hakkında,  bir yıl ile üç yıl arasında hapisle cezalandırılması istemiyle açılan dava ile ilgili olarak uluslararası sendikal hareketten dayanışma mesajları geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi Sapanca İlçe Örgütünün 05 Haziran 2016 tarihinde, Sapanca’da düzenlediği,  “Türkiye Nereye Gidiyor” konulu panelde yaptığı konuşma nedeniyle Genel Başkanımızın yargılandığı davanın ilk duruşması 2 Nisan 2019 Salı günü, saat 09.45’de Sapanca Adliyesinde görülecek. 

Genel Başkanımızın iktidarı eleştirdiği ve düşüncelerini ifade ettiği için yargılandığı dava ile ilgili olarak gelen mesajlar şöyle:

ITUC Genel Sekreter Vekili Owen Tudor: ITUC dayanışma ve gözlem için orada olacak. Türkiye işçilerin temel örgütlenme ve protesto hakkına saygı göstermeli

ETUC Genel Sekreter Yardımcısı Montse Mir: Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme suçlaması ile yargılanan Arzu Çerkezoğlu ile dayanışma duygularımı iletiyorum. 3 yıl hapis cezası alabilir. Onunla Ankara’da bir gösterideydim, kendisi sendikacıdır ve işçilerin haklarını savunur

UNI Global Sendikası Genel Sekreteri Christy Hoffman: UNI, yargılanacak olan Arzu Çerkezoğlu ile dayanışma ve destek destek duygularını paylaşır.

UNICare Sendikası Başkanı Adrian Durtschi: “20 milyon üyemiz, kız kardeşimize dayanışma ve destek mesajını iletiyor. Demokratik ifade özgürlüğünü savunduğu için kendisini alkışlıyoruz”

https://www.uniglobalunion.org/news/uni-stands-solidarity-turkish-trade-union-leader-arzu-cerkezoglu

İspanya CCOO Sendikası Avrupa Koordinatörü Begoña del Castillo: “CCOO, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile dayanışma duygularını ifade eder. (…) Sendikacılara yönelik daha fazla baskıya hayır!”

IndustriAll Küresel Sanayi İşçileri Sendikası Genel Sekreteri Valter Sanches’in DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’na gönderdiği dayanışma mesajı.

ITUC ETUC