Image Map

Demokrasi için dayanışma nöbeti devam ediyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin hukuka aykırı bir kararla iptal edilmesi üzerine İstanbul Barosu tarafından başlatılan ve her akşam saat 19.00-20.00 arasında baronun merkez binası önünde tutulan  ‘Demokrasi İçin Dayanışma Nöbeti’nin 16’ncı gününde DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK üyesi sendikaların genel başkanları ve yöneticileri ile DİSK’li işçiler de nöbete destek verdiler.

İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu nöbetin başlangıcında konuşmada “Demokrasi için dayanışma nöbetimiz, genişleyen paydaş desteğiyle hız kesmeden devam ediyor. Tıpkı meslek odaları kuruluşlar ve emek dünyasında olduğu gibi sanat dünyasıyla da birlikte olacağız, nöbetimize değer katacaklar. Grup Gündoğarken’ın konserinin ardından emek dünyasının simgesi DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu sizlere hitap edecek” dedi.

Grup Gündoğarken ve Hüsnü Arıkan’ın ezgilerinin hep bir ağızdan söylenmesinin ardından DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu bir konuşma yaptı. “Bu nöbeti başlatan İstanbul Barosuna, yürekli avukatlarımıza, hukukçularımıza DİSK adına teşekkür ediyorum ve bir kez daha bu mücadelede omuz omuza olacağımızı ifade etmek istiyorum” diyen  Arzu Çerkezoğlu “Demokrasi işçinin ekmeğidir. Demokrasinin olmadığı yerde emeğin hakları olmaz, emeğin hakkının olmadığı yerde de adalet olmaz” diyerek konuşmasını sürdürdü. Ekonomik kriz ve rejim değişikliği sürecinde demokrasi ve adalet mücadelesinin her zamankinden daha da önemli hale geldiğinin altını çizen Arzu Çerkezoğlu sözlerini şu ifadelerle noktaladı: “Bugün ülkemizde ne yazık ki, korunacak demokrasiden değil, kurulacak demokrasiden söz ediyoruz. Cumhuriyeti yeniden inşa edecek olan temel güç, o kurucu irade bizleriz. Emperyalizme ve vahşi kapitalizme karşı bu kurucu iradeyi hep birlikte büyüteceğiz. Her şey çok güzel olacak 23 Haziran’da da inanıyoruz ki İstanbul kazanacak, demokrasi kazanacak, adalet kazanacak, bizlerle birlikte kazanacak”

Demokrasi İçin Dayanışma nöbeti, her gün farklı emek ve meslek örgütü temsilcilerinin ve sanatçıların desteğiyle devam ediyor.

ITUC ETUC