Image Map

İşçiler İçin Daha Adil Bir Avrupa: ETUC 14. Kongresi gerçekleşti

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) 14. Kongresi 21-24 Mayıs 2019 tarihleri arasında Avusturya’nın başkenti Viyana’da gerçekleşti.

İşçiler İçin Daha Adil Bir Avrupa sloganıyla düzenlenen ve Luca Visentini‘nin bir kez daha genel sekreterlik görevine seçildiği kongrede “ücretlerin yükseltilmesi ve çalışma sürelerinin kısaltılması” talebi ön plana çıktı Özellikle Avrupa Parlamentosu seçimlerinin tartışıldığı kongre sırasında iklim değişikliği, toplumsal cinsiyet eşitliği, mülteci hakları, dijital ekonomi vb. konular üzerine etkinlikler düzenlendi.

38 ülkeden 400 delegenin katıldığı kongreye Türkiye’den DİSK, KESK, Türk-İş ve Hak-İş heyetleri katıldı. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve Genel Sekreter Cafer Konca uluslararası sendikal örgütlerle ve Avusturya’da yaşayan Türkiyeli işçilerle çeşitli görüşmeler gerçekleştirdiler.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude-Juncker, Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen, Portekiz Başbakanı António Costa ve ILO Genel Direktörü Guy Ryder gibi konukların konuştuğu kongrede Nobel Ödüllü Ekonomist Joseph Stiglitz’in yeni kitabı için bir tanıtım etkinliği düzenlendi.

Kongre’nin açılış konuşmasını ETUC Gençlik Komitesi Başkanı Victoria Nagy yaptı.

ETUC Genel Sekreteri Luca Visentini ve ETUC Sekreteryası

DİSK Genel Sekreteri Cafer Konca seçimlerde oy kullandı.

ITUC ETUC