Image Map

SİVAS’IN ATEŞİ SÖNMEDİ

Sivas Katliamının 26. yıldönümü ile ilgili olarak DİSK Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu’nun açıklaması

2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Şenlikleri’ne katılmak üzere Sivas’a giden aralarında aydınlarımızın, halk ozanlarımızın, halkoyunları ekibindeki çocuklarımızın da olduğu 33 kişi ile 2 otel çalışanı Madımak Oteli’nde diri diri yakılarak katledildi.

Devletin güvenlik güçlerinin gözlerinin önünde gerçekleşen ve 35 insanımızı aramızdan alan katliamın ateşi 26 yıldır hiç sönmedi.

Sivas’ın ateşi sönmedi; çünkü katliamın arkasındaki güçler açığa çıkarılmadı. İnsanlarımızı yakarak öldüren katillere bir zarar gelmediğini “çok şükür” diyerek duyuran dönemin Başbakanı hesap vermedi.

Sivas’ın ateşi sönmedi; çünkü katliam sanıklarının avukatlarının önemli devlet görevlerine gelmesi sorgulanmadı.

Sivas’ın ateşi sönmedi; çünkü faillerinin bir bölümü “zaman aşımı” ile ceza almaktan kurtarıldı. İnsanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımı işletilmesi mümkün değilken, bu yargı kararı ülkeyi yönetenler tarafından “hayırlı olsun” denilerek karşılandı.

Sivas Katliamının arkasındaki güçler hesap vermediği sürece Sivas’ın ateşi sönmeyecek.

Sivas Katliamı gibi tarihimizdeki acı olaylarla gerçek anlamda bir yüzleşme, laiklik ve demokrasi temeli üzerine inşa edilmiş cumhuriyeti bu topraklarda var etmenin olmazsa olmaz adımlarındandır.

Sivas katliamının 26’ncı yıldönümünde, ölen canlarımıza borcumuz emeğin, barışın, demokrasinin ve laikliğin hüküm sürdüğü bir ülke için omuz omuza mücadeleyi yükseltmektir.

ITUC ETUC