Image Map

İzmir’de #Direnİşçi ziyareti ve toplu sözleşme törenleri  

İzmir Aliağa Belediyesinde çalışan DİSK Genel-İş üyesi 187 işçinin hiçbir hukuki dayanak olmaksızın işten çıkartılmasına karşı tepkiler sürüyor.  Yeni seçilen Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın 1998’den bu yana Genel-İş sendikamıza üye olan işçileri baskı ile istifaya zorlamasına ve işten çıkarmasına karşı 20 Mayıs’tan beri devam eden direniş ile dayanışma amacıyla 31 Temmuz 2019 Çarşamba günü bir ziyaret gerçekleştirildi.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, DİSK ve Genel İş Genel Sekreteri Cafer Konca, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, DİSK üyesi sendikaların yöneticilerinin  ve DİSK üyelerinin gerçekleştirdiği ziyarette Aliağa Demokrasi Meydanı’nda kurulu olan direniş çadırındaki işçilerle bir araya gelindi.

DİSK Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan burada yaptığı konuşmada Genel-İş Sendikasının Türkiye’nin dört bir yanındaki gücüyle Aliağa Belediyesi işçilerinin yanında olduğunu belirtti. DİSK, EPSU (Avrupa Kamu Hizmeti Sendikaları Federasyonu) ve PSI’nın (Kamu Hizmetleri Enternasyonali) desteğiyle imza kampanyası başlattıklarını ifade eden Çalışkan, “Dünyanın dört bir yanından bu imza kampanyasına katılımlar artarak devam ediyor. Sadece Türkiye değil bütün dünya Aliağa işçilerinin onurlu mücadelesine destek veriyor. Biz bu eylemi gitmesi gereken neresi ise oraya kadar götüreceğiz” dedi.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise Aliağa Belediye Başkanlığına bu yanlıştan dönme çağrısında bulundu ve “Sendikalı olmak anayasal haktır, suç işlemeye devam etmeyin, işçileri derhal işbaşı yaptırın” dedi.  Ekonomik kriz koşullarında, işsizlik hızla artarken, ücretler zamlar nedeniyle hergün erirken sendikalı olduğu için, örgütlü olduğu için işçilerin işten çıkartılmasını “en hafif tabiriyle vicdansızlık” olarak nitelendiren Çerkezoğlu, “Biz bütün gücümüzle, tüm iş kollarında örgütlü olan tüm işçi arkadaşlarımızla birlikte burada işi ve ekmeği için direnen Aliağa Belediyesi işçilerinin yanındayız” dedi.

Konuşmaların ardından 152 ülkeden 30 milyon işçiyi temsil eden PSI’nın Genel Sekreteri Rosa Pavanelli’nin Aliağa Belediyesi işçilerine gönderdiği mesaj direnişteki işçilere iletildi. Mesajda “1985 yılından bu yana PSI üyesi olan Genel-İş Sendikası’yla ve 20 Mayıs’tan bu yana direniş çadırında mücadele eden bütün işçilerle gurur duyuyoruz” denildi.

Avrupa genelinde 8 milyon işçiyi temsil eden EPSU’nun Genel Sekreteri Jan Willem Goudriaan’ın mesajında ise “Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, işçilerin iradesine aykırı davranmaktadır. EPSU, sizlerle, çalışma arkadaşlarınızla ve ailelerinizle bir aradadır. Mücadelemiz, işçiler ve Aliağalılar için daha iyi bir gelecek mücadelesidir. Kazanan biz olacağız” denildi.

İmza kampanyasına katılmak için tıklayınız

Aliağa Belediyesi direnişçilerini ziyaret eden DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu İzmir’de Büyükşehir, Konak ve Karşıyaka Belediyelerindeki toplu sözleşme törenlerine de katıldı.

Genel İş Sendikamız ile İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketi İZENERJİ A.Ş. arasında 25 ay süreli toplu iş sözleşmesi 31 Temmuz 2019 tarihinde düzenlenen törenle imzalandı. Toplu iş sözleşmesinde işçilerin günlük taban ücretlerine zam yapılarak sosyal haklarında iyileştirmeler sağlandı.

İmza törenine, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, DİSK ve Genel İş Genel Sekreteri Cafer Konca, Genel İş Örgütlenme Daire Başkanı Taner Şanlı, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Arif Yıldız ve şube yöneticileri, Genel İş şube başkan ve yöneticileri ile İZENERJİ A.Ş. çalışanları katıldı.

30 Temmuz 2019 tarihinde de Genel İş sendikamız ile Konak Belediyesi şirketi Merbel A.Ş. arasında, KHK ile kadroya geçen çalışanların sosyal haklarının iyileştirilmesine yönelik toplu iş sözleşmesi imzalandı.

İmza törenine DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, DİSK ve Genel İş Genel Sekreteri Cafer Konca, Genel İş Örgütlenme Daire Başkanı Taner Şanlı, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, İzmir 5 No’lu Şube Başkanı A. Haydar Kara ve şube yöneticileri, Genel İş İzmir şube başkan ve yöneticileri ile belediye işçileri katıldı.

30 Temmuz 2019 tarihinde bir toplu sözleşme de Genel İş sendikamız ile Karşıyaka Belediyesi KENT A.Ş. arasında imzalandı. Bir yıl süreli toplu iş sözleşmesinde işçilerin ücretlerine zam yapılarak, sosyal haklarında kazanımlar sağlandı.

Karşıyaka Belediyesi Örnekköy Şantiye Tesislerinde gerçekleştirilen törene; DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, DİSK ve Genel İş Genel Sekreteri Cafer Konca, Genel İş Örgütlenme Daire Başkanı Taner Şanlı, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Ali Haydar Kara ve şube yöneticileri, Genel İş İzmir şube başkan ve yöneticileri ile Kent A.Ş. çalışanları katıldı.

 

ITUC ETUC