Image Map

Ankara’da EYT mitingi: “Emeklilik bir yük değil haktır”

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), emeklilikleri engelleyen yasanın 20’inci yılında Tandoğan Meydanında düzenledikleri mitingde bir araya geldi.

8 Eylül 2019 Pazar günü Türkiye’nin birçok yerinden gelerek sesini meclise duyuran EYT derneklerine DİSK de destek verdi. Tandoğan Meydanındaki mitinge DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Cafer Konca, Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu,  Dev Maden Sen Genel Başkanı ve DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, Emekli Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz ile DİSK üyesi sendikaların genel merkez ve şube yöneticileriyle çok sayıda DİSK’li işçi de katıldı. Mitinge çok sayıda emek ve meslek örgütü, demokratik kitle örgütü ve milletvekili de destek verdi.

Mitingde konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Bu topraklarda hak mücadelesi, eşitlik, adalet, demokrasi mücadelesi veriyoruz. Bu mücadele ülkemizin geleceğinin mücadelesidir. Bıkmadan usanmadan bu mücadeleyi birlikte büyütüyoruz. DİSK olarak EYT’liler ile omuz omuzayız. Emeklilik bir yük değil temel bir haktır. Hakkımız olanı istiyoruz, kimseden sadaka istemiyoruz. Devletin ve devleti yöneten hükümetlerin görevi ve sorumluluğudur. Ülkeyi yönetenleri EYT’liletin hakkını sağlamak adına adım atmaya çağırıyoruz. Emeklilik hakkımıza, kıdem tazminatına, çocuklarımızın geleceği için memleketimize sahip çıkacağız” açıklamasında bulundu.

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik de “ Emeklilikte yaşa takılanlar sorununun çözülmesi ve insanca yaşanabilir bir emeklilik ücreti için mücadele edeceğiz. Birlikte kazanacağız” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da EYT’lilerin eylemine destek verdi ve “31 Aralık 2019’dan itibaren sigorta primleriniz yatırılmazsa Ankara’da yaşayanların genel sağlık sigorta pirimin biz yatıracağız” dedi.

Birçok müzik grubunun sahne aldığı mitinge, Grup Devinim ve Haluk Levent de şarkılarıyla destek verdi.

ITUC ETUC