Image Map

CANAN KAFTANCIOĞLU YALNIZ DEĞİLDİR: BERABER KAZANDIK, BERABER SAVUNACAĞIZ

CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen hapis cezası ile ilgili olarak DİSK Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu’nun açıklaması

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun 9 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılması, demokrasi tarihine yeni bir kara leke olarak geçmiştir.

Bugün herkes bilmektedir ki, Canan Kaftancıoğlu beş ayrı suç iddiası nedeniyle değil tek bir “suç” iddiasıyla cezalandırılmak istenmektedir. O “suç” da Türkiye’nin en büyük kentinde seçim kazanmaktır. Kayyum atamaları ve vesayet altındaki yargı kararları göstermektedir ki bu ülkeyi yönetenlerin sandıkta kaybetmeye tahammülü yoktur.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde İstanbul halkının iradesini bir yargı kurumu olan YSK eliyle hukuksuz biçimde gasp etmek isteyenlere 23 Haziran 2019’da halk net bir yanıt vermiştir. Bu net yanıta karşı yargının yeniden harekete geçirilmesi ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun apar topar cezalandırılması, ülkemizde yargının geldiği içler acısı hali göstermektedir.

Ana muhalefet liderini linç etmek isteyenlerin elini kolunu sallayarak dolaştığı bir ülkede, tweet attığı ve fikirlerini açıkladığı için muhalif bir siyasetçinin 10 yıla yakın hapis cezasına çarptırılmasının hukukla, adaletle uzaktan yakından bir ilgisinin olmadığı açıktır.

Muhalefete, itiraz edenlere, hakkını arayıp soranlara karşı bir sopa haline gelmiş bir yargıdan adalet beklenemez.

Yargı organlarına güvenin tamamen ortadan kalktığı bir düzenin ayakta kalma şansı yoktur.

Bu ülkede yaşayan herkesin, hepimizin adalete ve bu adalet mekanizmasını daim kılacak, denetleyecek bir demokratik işleyişe ihtiyacı vardır.

Emekten, adaletten, demokrasiden yana herkesi bu süreçte omuz omuza mücadeleye çağırıyoruz.

ITUC ETUC