Image Map

10 Ekim katliamının dördüncü yılı: “Üzüntümüz derinleşiyor, öfkemiz artıyor”

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği ortak bir basın toplantısıyla, 10 Ekim katliamın dördüncü yıldönümünde Ankara Tren Garı önünde yapılacak anmaya çağrı yaptı

DİSK-KESK-TMMOB-TTB tarafından Ankara’da 10 Ekim 2015’te düzenlenen Emek-Barış ve Demokrasi mitingine yapılan saldırı sonucu yitirdiğimiz 103 arkadaşımızın anısına sahip çıkmak ve katliamı bir kez daha kınamak için Ankara’da düzenlenen anma etkinliğinin programı açıklandı.

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneğinde yapılan ortak basın toplantısına Dernek Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, DİSK Genel Sekreteri Cafer Konca, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ve TTB Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman katıldı.

Toplantıda ilk sözü alan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun “O gün de biliyorduk, bugün da biliyoruz ki göz göre göre bir katliam yaşandı. Katliamda sorumluluğu bulunan kamu görevlileri yargılanmadı. 10 Ekim katliamında hayatını kaybedenler, bedenen ve ruhen yaralananlar için adalet gelmezse kimse için gelmez” dedi.

DİSK Genel Sekreteri Cafer Konca, Cumhuriyet tarihinin en büyük katliamını  yapan ve planlayan asıl faillerin ortaya çıkması için mücadelenin sürdüğünü belirtti ve bu katliamla beraber oylarının arttığını söyleyen dönemin yöneticilerinin ifade vermesi gerektiğini söyledi. Adaletin yerini bulmaması nedeniyle “Üzüntümüz derinleşiyor, öfkemiz artıyor” diyen Cafer Konca, emekten, barıştan, demokrasiden yana herkesi 10 Ekim Perşembe günü Ankara Garı önünde yapılacak olan anma etkinliğine çağırdı.

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik de kamu emekçilerini alana çağırırken, “Yargılama süreci adil yürütülmedi. Katliamda sorumluluğu bulunan bütün kamu görevlileri mahkeme önüne çıkarılmalı ve hesap vermelidir” dedi.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, 10 Ekim katliamında yaşamını yitirilenler için meydana konulacak anıt için uluslararası yarışma düzenlediklerini söyledi.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman ise “Demokrasi ve barış şöleni haline gelmesi gereken meydan katliam meydanına dönüştü. Patlamalardan sonra yardım etmeye çalışan sağlık emekçilerine gaz sıkılması yargılamanın adil olmayacağının göstergesiydi” diye konuştu.

 

ITUC ETUC