Image Map

Adana: “Bu ücretlerle, bu vergilerle geçinemiyoruz”

Zamlara, düşük ücretlere ve vergi adaletsizliğine karşı #İnsancaÜcretVergideAdalet talebimiz Adana Seyhan Barış Anıtı önündeki basın açıklamasıyla bir kez daha ifade edildi

DİSK Çukurova Bölge Temsilciliği, “Uyarıyoruz, bu ücretlerle bu vergilerle geçinemiyoruz” sloganıyla Adana Seyhan Belediyesi Barış Anıtı önünde basın açıklaması düzenledi. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve DİSK Genel Sekreteri Cafer Konca’nın da katıldığı açıklamada bir konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, hükümetin “ekonomik kriz yok” söylemlerine yanıt verdi.

DİSK Çukurova Bölge Temsilcisi Hüseyin Yaşar Gündoğdu, DİSK’in “İnsanca Ücret, Vergide Adalet” mücadelesi hakkında yaptığı bilgilendirmenin ardından DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu basına bir açıklama yaptı.

Yeni Ekonomik Programda ücret artışlarıyla ilgili ifadenin IMF’nin Türkiye raporundan alındığına dikkat çeken  Genel Başkanımız Arzu Çerkezoğlu, “Türkiye’yi yönetenler ne yapıyor? IMF’nin istediğini yapıyorlar. ‘Bundan sonra ücretleri gerçekleşen enflasyon kadar değil, hedeflenen enflasyon kadar artıracağız’ diyorlar. Önümüzdeki sene için hedefledikleri enflasyonu da yüzde 8 olarak açıklıyorlar. Yani milyonlarca işçinin, asgari ücretlinin, emeklinin, kamu çalışanının ücretini, ‘ben ne kadar istersem o kadar arttıracağım’ diyorlar” ifadelerini kullandı.

‘Haklarımıza el uzatıyorlar’

Kıdem tazminatlarının fona aktarılmak istenmesine de tepki gösteren Arzu Çerkezoğlu, iktidarın kazanılmış haklarına el uzattığını kaydederek, şunları söyledi: “Kıdem tazminatı fonu kuracağız diyerek, kıdem tazminatımıza yani son kalemize, yani çocuklarımızın geleceğine, yani bu ülkenin geleceğine el uzatıyorlar. Kıdem tazminatı bizim en temel iş güvencesi dayanağımızdır. Kıdem tazminatı birikmiş emeğimizdir. Kıdem tazminatı çocuğumuzun geleceğidir. Kıdem tazminatını fona devretmek adı altında gasp etmeye çalışırsanız, dün olduğu gibi bugün de, DİSK bütün örgütlü gücüyle kıdem tazminatına sahip çıkacaktır.”

‘Gelir adaletinde son sıradayız’

Gelir dağılımının adaletsiz olduğunu belirten Çerkezoğlu, Türkiye’nin gelir adaletsizliğinde üçüncü sırada olduğunu dile getirdi. Çerkezoğlu, “Dünyanın en adaletsiz vergi sistemlerinden birisi Türkiye’de. Bu ülkede devletin topladığı toplam verginin 4’te 3’ünü biz ödüyoruz. Dolaylı vergiler, toplam vergi gelirlerinin yüzde 65’ini oluşturuyor ve devletin topladığı vergilerin 4’te 3’ünü biz ödüyoruz” dedi.

“Vergide adalet” talebimizi dile getiren DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu şunları söyledi:

“Vergiyi tabana yaymak adına yeni bir vergi reformunu meclise getirmeye hazırlanıyorlar. İnsafsızlık etmeyin. Zaten bütün vergi yükü bizim üzerimize. Bu ülkede vergiyi tabana değil tavana yayın diyoruz. Az kazanandan az, çok kazanandan çok, faizin, karın, rantın vergilendirildiği, adaletli bir vergi sistemi istiyoruz. Asgari ücretin tamamen vergi dışı kalmasını ve  ücretler üzerinde vergi yükünün azaltılmasını istiyoruz. Ücretlerimizi düşürerek belimizi bükmeye çalışan, bizleri her gün kazanılmış haklarımızdan alıkoyma tehlikesiyle karşı karşıya bırakan, kıdem haklarımızdan sendikal haklarımıza kadar gasp etmeye çalışan, bizi kölece çalışma ve yaşam koşullarına mahkum etmeye çalışanlara karşı DİSK olarak insanca yaşayacak ücret ve vergide adalet diyoruz.”

ITUC ETUC