Image Map

Ankara: “İnsanca ücret, vergide adalet”

DİSK üyesi işçiler Ulus’taki Atatürk Heykeli önünde bir araya geldi. Ücretlerin artırılmasını ve vergi yüklerinin azaltılmasını talep eden DİSK üyesi işçiler, “Bu ücretlerle ve bu vergilerle geçinemiyoruz” diyerek hükümeti uyardı.

DİSK Ankara Bölge Temsilciliği tarafından 5 Kasım Salı günü gerçekleştirilen, DİSK üyesi sendikaların genel merkez ve şube başkanlarının, yöneticilerinin ve işçilerin katıldığı basın açıklamasını DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün okudu. TÜİK’in açıkladığı enflasyon verilerini eleştiren Görgün, “Kriz yok diyorlar. Yaşanan ekonomik sıkıntılar psikolojik diyorlar. Ekonomi uçuşa geçti diyorlar. Fakat bizler için geçinmek her gün daha zor hale geliyor. İşsizlik cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırıyor. Çarşı pazarda fiyatlar uçarken enflasyon düştü diyorlar. Elektrik, su, doğal gaz faturalarımız zamlarla her gün kabarıyor, faturalar belimizi büküyor” dedi.

IMF’NİN İSTEDİĞİNİ YAPIYORLAR

IMF’nin önerisi üzerine gerçekleştirilen ücret artışı değişikliğine de değinen Görgün, “IMF’nin istediğini yapıyorlar. ‘Bundan sonra ücretleri gerçekleşen enflasyon kadar değil hedeflenen enflasyon kadar artıracağız’ diyorlar. Önümüzdeki sene için hedefledikleri enflasyonu da yüzde 8 olarak açıklıyorlar. Yani milyonlarca işçinin, asgari ücretlinin, emeklinin, kamu çalışanının ücretlerini ‘Ben ne kadar istersem o kadar artıracağım’ diyorlar. Evlerimize gelen faturalar yüzde 8 değil, en az yüzde 50 zamlandı. Pazarda, markette gıda ürünleri yüzde 8 değil, en az yüzde 30 zamlandı. İşçi sınıfı ve tüm emekçiler olarak bu sefalet politikalarını kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

“VERGİDE ADALET İSTİYORUZ”

Aralık ayında başlayacak asgari ücret görüşmelerinde ve devam eden toplu sözleşme süreçlerinde DİSK üyeleri olarak işyerlerinde, sokaklarda ve meydanlarda olacaklarını dile getiren Görgün, “Bu ülkenin topladığı vergilerin dörtte üçünü biz ödüyoruz. Hala vergiyi tabana yaymaktan bahseden iktidarın bu politikalarını işçiler, emekçiler olarak kabul etmiyoruz. Vergide adalet istiyoruz. Dolaylı vergilerle belimizi büken iktidara ‘Vergiyi tabana değil tavana yayın, kar ve faiz gelirlerini, serveti vergilendirin’ diyoruz” şeklinde konuştu.

Evrensel

Evrensel

Anayurt

Anayurt

Anayurt

Anayurt

Sözcü

Sözcü

ITUC ETUC