Image Map

Vergide adalet ve insanca yaşanacak ücret talebimizi Kocaeli’de haykırdık

DİSK insanca yaşanacak bir ücret ve vergide adalet için mücadelesinde kent kent meydanlara çıkmaya devam ediyor.

DİSK Kocaeli Bölge Temsilciliği‘nin 20 Kasım 2019 Çarşamba günü, saat 17:30’da, İnsan Hakları Parkında gerçekleştirdiği basın açıklamasına DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Lastik İş Genel Sekreteri İhsan Malkoç, GYK üyesi Salih Gür, DİSK üyesi sendikaların şube yöneticileri ve DİSK’li işçilerin yanı sıra, EYT’liler ve emek-meslek örgütlerinden temsilciler katıldı.

DİSK Kocaeli Bölge Temsilcili ve Genel İş Şube Başkanı Vedat Küçük, basın açıklamasından önce yaptığı konuşmada insanca yaşanacak bir ücret ve vergide adalet için DİSK’in başlatmış olduğu mücadelenin İzmir’den Eskişehir’e, Adana’dan Mersin’e, İstanbul’dan Ankara’ya çeşitli kentlerde meydanlara taşındığını hatırlattı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise konuşmasında işsizliğin nedeni konusunda iktidarın yaptığı açıklamaları eleştirerek, “İşsizliğin sebebi, iş gücüne katılımdaki artış değil istihdamdaki azalmadır. Kabahat iş arayanda değil, iş yaratamayandadır” dedi.

Vergi yükünün zaten işçilerin omuzlarında olduğunun, tabana değil tavana yayılması gerektiğinin altını bir kez daha çizen DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, vergide adalet mücadelesinin devam edeceğini söyledi.

Asgari ücret sürecinde, başta metal olmak üzere grup toplu sözleşme süreçlerinde ve taşerondan kadroya geçirildiği iddia edilen işçilerin 2020’deki toplu sözleşme sürecinde insanca ücret mücadelesinin omuz omuza yükseltileceğini ifade eden DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, EYT’lilerin mücadelesinin de 82 milyonun yüreğinde kazanılmış bir mücadele olduğunu söyledi.

Genel Başkanımız Arzu Çerkezoğlu açıklamasına son verirken, taleplerin haklı ve doğru olmasının yetmediğini, omuz omuza mücadeleyi büyütmenin şart olduğunu bir kez daha vurguladı.

Açıklama sırasında sık sık “İnsanca Ücret, Vergide Adalet”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber, ya hiçbirimiz” , Emeklilik haktır, engellenemez”, “Kıdeme uzanan eller kırılır”, “İnadına Sendika İnadına DİSK” sloganları atıldı.

Basın açıklamalarının ardından DİSK’liler EYT’lilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için açılan imza standını ziyaret ederek destek verdiler

 

ITUC ETUC