Image Map

DİSK’in ve Genel-İş’in unutulmaz önderi Baştürk özlemle anıldı

DİSK’in ve Genel-İş Sendikamızın unutulmaz önderi Abdullah Baştürk, ölümünün 28. yılında mezarı başında düzenlenen törenle anıldı.

Törene Abdullah Baştürk’ün eşi Ayten Baştürk, oğlu Bülent Baştürk, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK önceki dönemler Genel Başkanları Rıdvan Budak ve Süleyman Çelebi, Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, DİSK Genel Sekreteri Cafer Konca, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Çetin Çalışkan, DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Kanber Saygılı, Cam Keramik-İş Genel Başkanı Birol Sarıkaş, Nakliyat İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, DİSK’e üye sendikalarımızın genel merkez ve şube yöneticileri ile DİSK’li işçiler katıldı.

Törende ilk konuşmayı Genel İş Sendikamız Genel Başkanı Remzi Çalışkan yaptı. Çalışkan, konuşmasında Abdullah Baştürk’ün 12 Eylül zindanlarında ve DİSK davasında dimdik durduğunu, cuntaya karşı DİSK’i savunduğunu söyledi. Baştürk’ün yaşamını işçi sınıfına adadığını belirten Çalışkan, bugün onun mücadelesini örnek alarak emek ve demokrasi mücadelesini büyütmek gerektiğini söyledi.

Çalışkan’ın ardından DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu bir konuşma yaptı. Abdullah Baştürk’ün bir an bile tereddüt etmeden ömrünü işçi sınıfına ve DİSK’e adadığını belirten Çerkezoğlu, Baştürk’ün DİSK’e böyle bir mücadele mirası bıraktığını söyledi. Çerkezoğlu sözlerini “Ürettiğimiz değerin hakça paylaşıldığı, barış içinde, kardeşlik içinde, demokrasinin tüm kurumları ile işlediği emeğin Türkiye’si için mücadeleye devam!” diyerek noktaladı.
Abdullah Baştürk’ün mezarına karanfillerin bırakılmasının ardından tören sona erdi.
ITUC ETUC