Image Map

“İnsanca Yaşamak İstiyoruz” diyenler Bakırköy’de buluştu

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri “İnsanca Yaşamak İstiyoruz” demek için Bakırköy’deydi. DİSK’liler mitinge “İnsan Onuruna Yaraşır Asgari Ücret” talepleriyle katıldı.

8 Aralık 2019, Pazar günü, İstanbul Bakırköy’de düzenlenen mitinge binlerce işçi katıldı. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Kanber Saygılı‘nın da katıldığı miting için Bakırköy Dikilitaş’ta toplanan kortejler, Bakırköy Halk Pazarı’na bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Tertip Komitesi adına mitingde bir konuşma yapan DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Kanber Saygılı, zamlara, vergilere, işsizliğe, düşük ücretlere karşı bir araya gelen binleri selamlayarak konuşmasına başladı. Ekonomik krizin faturasının işçilerin sırtına yüklendiğini belirten Saygılı, “sömürüden, adaletsizlikten bıktık” dedi.

Saygılı’nın ardından bir konuşma yapan Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Avcı ise EYT mücadelesinin bir hak mücadelesi olduğunu belirterek bir gecede değişen yasayla mağdur edilen binlerce insan olduğunun altını çizdi.

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin üzerinde ortaklaştığı 6 ana talep miting kürsüsünden açıklandı:

  • İşten çıkarmalar yasaklansın.
  • Asgari ücret açlık değil insan onuruna yakışır düzeyde belirlensin ve vergiden muaf tutulsun.
  • İşsizlik fonu işçilere verilsin.
  • Elektrik, su ve doğalgazdaki vergiler kaldırılsın.
  • Emeklilikte yaşa takılanların talepleri kabul edilsin.
  • Barışçıl politikalar temel alınsın, bütçe kaynakları savaşa değil sağlığa ve eğitime harcansın.

Miting, Grup Vardiya’nın seslendirdiği şarkılarla sona erdi.

 

 

ITUC ETUC