Image Map

İşçilerin asgari ücret gerçeği ve talepleri meydanlarda!

“İnsan Onuruna Yaraşır Asgari Ücret: 3200TL Net!” kampanyamız çerçevesinde basın açıklamaları ve bildiri dağıtımları devam ediyor. TÜİK’in belirlediği “asgari geçim maliyeti”ne tepki gösteren DİSK’liler kendi gerçeklerini ve taleplerini meydanlarda haykırıyor.

TRAKYA’DA MÜCADELEYE DEVAM

DİSK Trakya Bölge Temsilciliği tarafından Tekirdağ ve Edirne’nin ardından Kırklareli ve Lüleburgaz’da düzenlene kitlesel basın açıklamalarına DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve DİSK Genel Sekreteri Cafer Konca da katıldı.

17 Aralık Salı günü saat 12:30’da Kırklareli Dingiloğlu Parkında, saat 17’de de Lüleburgaz Kongre Meydanında basın açıklamaları gerçekleştirildi.

DİSK Trakya Bölge Temsilcisi Salim Şen’in bölgedeki çalışmalarla ilgili verdiği bilginin ardından DİSK Genel Sekreteri Cafer Konca Türkiye çapındaki süren mücadeleye dair bilgilendirme yaptı ve şunları söyledi: “Biz bu ülkede insanca yaşamak istiyoruz, insanca ücret almak istiyoruz. Bizim bizden başka dostumuz yoktur, birlikte omuz omuza mücadele vermekten başka şansımız yoktur. Bir arada, bir yumruk gibi olmamız gerekiyor.”

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu TÜİK’in Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na verdiği asgari geçim maliyeti rakamlarını eleştirerek “Baskılanmış TÜİK rakamlarıyla gerçeklerin üzerini örtemezsiniz. Bu ülkede herkes çarşıya-pazara gittiğinde enflasyonun ne olduğunu görüyor. Evimize elektrik, su faturası geldiğinde gerçek enflasyonu görüyoruz” dedi.

ANKARA VE İZMİR’DE BİLDİRİ DAĞITIMLARI SÜRÜYOR

17 Aralık Salı günü Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun asgari ücret belirleme toplantısından önce DİSK Ankara Bölge Temsilciliği Ulus Heykel Meydanı’nda de basın açıklaması yaptı. DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün burada yaptığı açıklamada “Milyonlarca işçiyi ilgilendiren asgari ücret 3 bin 200 TL olması gerekirken Türkiye’de 10 milyon kişi asgari ücret civarında bir ücret ile çalışıyor, bir milyon 800 bin kişi ise asgari ücrete bile ulaşamıyor” dedi. Açıklamanın ardından DİSK’in asgari ücret bildirilerinin dağıtımı yapıldı.

İzmir’de ise Emek ve Demokrasi Güçleri DİSK’in “İnsan Onuruna Yaraşır Asgari Ücret” bildirilerini Bornova’da hep beraber dağıtarak bugün (18 Aralık) yapılacak kitlesel basın açıklamasına çağrıda bulundu.

 

ITUC ETUC