Image Map

TÜİK NEREDEN ALIŞVERİŞ YAPIYOR?

TÜİK tarafından Asgari Ücret Tespit Komisyonuna sunulan bir işçinin aylık yaşam maliyetine (asgari ücrete) ilişkin hesaplamayla ilgili olarak DİSK Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu’nun basın açıklaması

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) her yıl bir işçinin geçimi için gerekli besin içi ve besin dışı harcamalara ilişkin asgari tutarı hesaplayıp Asgari Ücret Tespit Komisyonuna sunmaktadır. TÜİK bu miktarı belirlerken, işçinin ailesini hesaba katmamakta, tek bir işçinin asgari yaşam maliyetini hesaplamaktadır. Uluslararası normlara aykırı bu yönteme rağmen Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndan çıkan asgari ücret, her yıl TÜİK’in tek bir işçi için belirlediği asgari yaşam maliyetinin dahi altında kalmaktadır. Yani yıllardır Asgari Ücret Tespit Komisyonunda sadece uluslararası standartlara değil Asgari Ücret Tespit Yönetmeliğine de aykırı bir ücret belirlenmektedir. Büyük oranda iktidarın ve sermaye çevrelerinin ortak kararıyla, TÜİK’in hesaplamalarının bile altında asgari ücret belirlenmesi yıllardır eleştiri konusu olmaktadır.

2020 asgari ücretinin tespit sürecinde ise TÜİK bir skandala imza atmıştır. TÜİK, bir işçinin asgari geçim maliyetini ağır statüdeki işlerde 2331 TL, orta statüde 2086 TL, hafif statüde 1940 TL olarak hesaplamıştır. TÜİK’in geçtiğimiz yıl verdiği rakamlarla karşılaştırıldığında bir işçinin asgari geçim maliyeti sadece yüzde 5.3 artmıştır.

Öte yandan TÜİK’in iki hafta önce açıkladığı yıllık enflasyon oranı yüzde 10.53, ortalama enflasyon 15.87’dir. TÜİK’in yine iki hafta önce açıkladığı bir yıllık gıda enflasyonunu yüzde 8.89, ortalama gıda enflasyonu yüzde 20.76’dır. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomik Program’daki 2019 enflasyon beklentisi yüzde 12’dir. Ancak TÜİK’e göre işçilerin yaşam maliyetleri sadece yüzde 5.3 artmıştır. Baskılanmış ve iyimser resmi enflasyon oranının bile yüzde 10’un üstünde olduğu bir ortamda işçilerin asgari yaşam maliyetlerinin sadece yüzde 5.3 artığını iddia etmek akıldışıdır.

Ücretleri baskı altına alarak ekonomik krizi atlatma politikasının bir parçası olarak imal edilen bu tür “mucizeler”, kurumlara olan güvensizliği daha da artırmaktadır. Uyarıyoruz: Çarşıda, pazarda, faturalarda her gün yaşadığımız gerçeği masa başında değiştirmeye kalkmak, gerçekleri çarpıtmak sorunları çözmeyecek, daha da ağırlaştıracak ve öfkeyi büyütmek dışında bir işe yaramayacaktır.

Ülkeyi yönetenlerin yapması gereken verilerle oynamak, masa başı mucizeler yaratmaya çalışmak değil, insan onuruna yaraşır bir asgari ücret için gereğini yapmaktır.

DİSK “İnsanca Ücret, Vergide Adalet” mücadelesini işyeri işyeri, meydan meydan, kent kent örgütlemeye devam edecektir.

İNSAN ONURUNA YARAŞIR ASGARİ ÜCRET

ASGARİ ÜCRET TÜMÜYLE VERGİ DIŞI BIRAKILSIN

ASGARİ ÜCRET AGİ HARİÇ VE NET OLARAK HESAPLANSIN

ASGARİ ÜCRET 3200 NET

ITUC ETUC