Image Map

Uğur Mumcu’yu unutmadık

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu 24 Ocak 1993’te kaybettiğimiz gazeteci Uğur Mumcu’yu ve onun şahsında gerçeğin peşinde iken bedel ödeyen gazetecileri anmak için düzenlenen etkinliklere ve törenlere katıldı.

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (um:ag) tarafından Uğur Mumcu ve Muammer Aksoy anısına 27’ncisi düzenlenen Adalet ve Demokrasi Haftası etkinlikleri kapsamında 26 Ocak Pazar günü Ankara Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesinde düzenlenen “Şiddet Sarmalındaki Toplum ve Hukuk” başlıklı panele DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Yargıçlar Sendikası (YARSAV) Başkanı Ayşe Sarısu, Avukatlar Sendikası (AV-SEN) Başkanı Selin Aksoy ve İlerici Kadınlar Derneği (İKD) Başkanı Umut Kuruç konuşmacı olarak katıldı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu burada yaptığı konuşmada çalışma yaşamındaki şiddete ve hukuksuzluklara dikkat çekerek özellikle genç ve kadın işsizliğinin baskı ve şiddete dönüştüğünün altını çizdi.

Genel Başkanımız Arzu Çerkezoğlu Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Eskişehir Şubesi tarafından düzenlenen ve Eskişehir Tepebaşı Belediyesi’nin desteklediği “27. ÇGD Uğur Mumcu’yu Anma Gecesi ve Ödül Töreni”ne de katıldı.
26 Ocak’ta Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde düzenlenen gecede demokrasi ödülü alan Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu “Bu ödül bizim için önemli. Çünkü işçi sınıfının ve halkın hak mücadelesinde, gerçeğin peşinde koşarken bedel ödeyen gazeteciler bizim onurumuz ve bugün de yolumuzu aydınlatıyor. Tek sesli hale gelen medyada, bu ülkenin gerçekleri yer bulamazken Uğur Mumcu’yu daha fazla özlüyoruz” dedi.

Emek kategorisinde ise DİSK Birleşik Metal-İş Eskişehir Şube Başkanı Ahmet Arı ödül aldı.

ITUC ETUC