Image Map

DİSK Genel Kurulu “2020’lerin DİSK’i Emeğin Türkiye’si” için toplandı

DİSK’in 16. Olağan Genel Kurulu 14-15-16 Şubat 2020 tarihinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. 2020’lerin DİSK’i Emeğin Türkiye’si sloganı ile toplanan Genel Kurula işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma ruhu damga vurdu.

5 KITADAN 45 SENDİKA İLE EMEĞİN DÜNYASI

Genel Kurul öncesi 13 Şubat 2020 tarihinde DİSK 53. Kuruluş Yıldönümü Etkinliği düzenlendi. 2020’lerin DİSK’i ve Emeğin Türkiye’si” şiarıyla 5 kıtadan 45 sendikanın katıldığı etkinlikte söz alan konuklar, mücadele deneyimlerinden örnekler verdi, işçi sınıfının enternasyonal dayanışmasının önemine vurgu yaptı ve DİSK’in 53 yıllık mücadelesini selamladı.

TARİHİ YAPANLAR UNUTULMADI

Kuruluş yıldönümü etkinliğinde “DİSK Tarihi” kitabımızın tanıtımı da yapıldı. DİSK Tarihi kitabının ilk cildinin tanıtımı editör Aziz Çelik’in sunumu ile yapıldı. Tanıtımda bir konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu tarihi yazanlara teşekkür ederken bu tarihi yapanları andı. DİSK’in tarihini anlatan bir sergi de dört gün boyunca Haliç Kongre Merkezinde sergilendi.

EMEK ve DEMOKRASİ MÜCADELESİ İÇİN…

Genel Kurulumuzun ilk gününde “2020’lerin DİSK’i, Emeğin Türkiye’si için omuz omuza” diyen DİSK üyesi sendikaların genel başkanları salona birlikte girdi. 4 Şubat 2020 tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde başlayan DİSK 16. Olağan Genel Kurulu’nda Divan Başkanlığına Rıdvan Budak seçildi.

 

DİSK Çok Sesli Korosunun dinletisinin ardından DİSK’in tarihini anlatan bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Ayrıca, DİSK’e ve işçi sınıfı mücadelesine verdikleri katkılardan dolayı, yaşayan en eski DİSK’lilerden Nureddin Çavdarlıgil’e, iktisatçı Prof.Dr. Korkut Boratav’a, emeğin ve barışın akademisyenlerinden Prof.Dr. Kuvvet Lordoğlu’na, DİSK’in ve işçi sınıfının avukatlığını yapan Alp Selek, Ercüment Tahiroğlu ve Turgut Kazan’a “DİSK Emek Onur Ödülleri” verildi.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu Genel Kurul’un açılış konuşmasında DİSK’in ekmek mücadelesinin bir parçası olarak demokrasi mücadelesi yürüttüğünün altını çizdi ve  “Bugün artık ülkemizde korunacak bir demokrasiden değil, kurulacak bir demokrasiden söz ediyoruz! İnanıyoruz ve biliyoruz ki, İşçi sınıfının da memleketin de kurtuluşu kendi eserimiz olacaktır. Bunun için en öncelikli görevimiz örgütlenmektir” dedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da Genel Kurulu selamladı.

Parlamentoda grubu bulunan CHP, HDP, İyi Parti’nin yanı sıra çok sayıda siyasi partinin genel başkanları ve temsilcileri, ITUC ve ETUC başta olmak üzere uluslararası sendikal hareketin temsilcileri, KESK, TMMOB ve TTB başta olmak üzere dost kurumların genel başkanları Genel Kurulumuza hitap etti.

2020’LERİN DİSK’İ, EMEĞİN TÜRKİYE’Sİ İÇİN

Genel Kurulumuzun ikinci günü ise gündeme dair konuşmalara, sendikalarımızın 2020’lerin DİSK’i ve Emeğin Türkiye’si mücadelesi için görüşlerini ifade etmesine ayrıldı. Konuşmacılar DİSK’in ve ülkenin geleceği için DİSK’in birliğinin öneminin altını çizdiler, geçmiş döneme dair değerlendirmelerde bulunup, önümüzdeki döneme dair önerilerini dile getirdiler.

 

Organların ibra edildiği ve kararların ve tüzük değişikliklerinin kabul edildiği ikinci güne, “Dünya Yerinden Oynar İşçiler Birlik Olsa” sloganı damgasını vurdu.

OMUZ OMUZA KURACAĞIZ…

Genel Kurulun son gününde delegeler, DİSK’in önümüzdeki dönemde görev yapacak organlarını belirlediler. Buna göre DİSK Genel Başkanlığına Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreterliğine Adnan Serdaroğlu, Yönetim Kurulu üyeliklerine Remzi Çalışkan, Alaaddin Sarı, Mustafa Aguş, Kazım Doğan ve Seyit Aslan seçildi.

Genel Kurulda seçilen yönetim kurulu üyeleri, görevi devralacakları önceki dönem yönetim kurulu üyelerine plaket vererek, çalışmaları için teşekkür etti.  DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu Genel Kurul’un kapanışında yaptığı konuşmada “Tarihin bu onurlu görevinin sahipleri olarak, üretenlerin yöneten olduğu Emeğin Türkiye’sini omuz omuza kuracağız” dedi.

 

 

ITUC ETUC