Image Map

Coronavirüs ve Lastik İşçileri

Otomobil üretiminde büyük duraksamalarla birlikte lastik sanayisinde işler büyük ölçüde azaltılmaktadır. Binlerce IndustriALL Global (Küresel Sanayi İşçileri Sendikası) üyesinin çalıştığı pazar lideri lastik şirketleri tarafından fabrikaların geçici olarak kapatılması bildiriliyor.

 

Otomobil üretiminde büyük duraksamalarla birlikte lastik sanayisinde işler büyük ölçüde azaltılmaktadır. Binlerce IndustriALL Global (Küresel Sanayi İşçileri Sendikası) üyesinin çalıştığı pazar lideri lastik şirketleri tarafından fabrikaların geçici olarak kapatılması bildiriliyor.

Japon lastik şirketi Bridgestone, Kuzey ve Güney Amerika’da bulunan 15 fabrikasındaki üretimi aşamalı olarak azaltarak tüm çalışanlarını 21 Mart’tan 12 Nisan veya daha öncesine kadar evlerine gönderdi. Şirket, siparişlerin karşılanması için mevcut stokların kullanılacağını belirtti.

Bridgestone yaptığı açıklamada, “Şirket, koronavirüs salgınını dikkatle takip ederek bir yandan çalışanlarımızın sağlığını ve güvenliğini sağlamak adına operasyonların bütün yönleriyle harekete geçmeye devam ederken, diğer yandan müşterilerin ve pazarın ihtiyaçları karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Fabrikadaki işçileri temsil eden Çelik İşçileri Sendikası (USW) 310 no’lu Şube Başkanı Steve Vonk: “Çalışanlarını gerçekten önemsiyorlar. Diğer fabrikaların da bunu örnek almasını ve bu virüsü kontrol altına almak için doğru şeyleri yapmasını umuyoruz.” dedi.

Fransız lastik üreticisi Michelin de Avrupa’daki fabrikalarının en az bir hafta kapalı kalmasının planlandığını açıkladı. Şirket 18 Mart’ta yaptığı açıklamada, her ülkede yerel makamlarla yakın işbirliği içerisinde çalışanlarının sağlığını korumayı çabaladıklarını belirtti.

Avrupa’da geçici olarak kapatılacak 25 fabrikadan biri olarak 27 Mart’tan 13 Nisan’a kadar kapalı kalacak olan İskoçya’nın Dundee şehrindeki fabrikanın yönetimiyle yapılan görüşmelerden sonra Unite Sendikası, işçilere ücretlerinin ödenmesine devam edilerek fabrikanın kapatılmasını kabul etti.

ABD merkezli lastik üreticisi Goodyear, Avrupa’da 11 üretim operasyonu ile Kuzey ve Güney Amerika’daki 17 üretim fabrikasını en az 3 Nisan’a kadar durdurdu. Bu durum Avrupa’da yaklaşık 12 bin, Amerika’da ise 17 bin çalışanı etkilemektedir.

Alman Continental lastik şirketi, bu hafta fabrikalarında üretimi durduracağını ve gelişmelerin takip edileceğini açıkladı.

Merkezi İtalya’da bulunan Pirelli lastik şirketi, İtalya’nın kuzeyinde bulunan fabrikasındaki bir çalışanında erken bir Covid-19 vakası tespit edilmesiyle ağır bir darbe aldı.

IndustriALL Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan şunları söyledi: “İşçiler bu sağlık krizi süresince gelir güvenliğine sahip olmalıdır. İşverenler, sağlığın korunması ve planlara istisnasız olarak uyulması, işçilerin ücretlerinin toplu sözleşme yoluyla kararlaştırıldığı şekilde tam olarak ödenmesi ve COVID-19’a maruz kalan herhangi bir işçinin işine geri dönmeye uygun olacağı süre boyunca hastalık izninin garanti altına alınmasının sağlanması sorumluluğuna sahiptir.”

Kaynak: http://www.industriall-union.org/tire-workers-sent-home-as-covid-19-closes-factories

Çeviri: Cemal Hoşver

ITUC ETUC