Image Map

40 yıldır bizimlesin: Kemal Türkler mezarı başında anıldı

DİSK’in unutulmaz önderi, kurucu Genel Başkanımız Kemal Türkler, katledilişinin 40. yılında mezarı başında anıldı

Bundan 40 yıl önce, 22 Temmuz 1980 tarihinde İstanbul Merter’deki evinin önünde uğradığı suikastle hayatını kaybeden kurucu Genel Başkanımız, unutulmaz işçi önderi Kemal Türkler, DİSK üyeleri ve ailesi tarafından Topkapı Mezarlığı’ndaki mezarı başında anıldı.

Anmaya Türkler’in kızları Nilgün Türkler Soydan ve Yasemin Türkler, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri ve Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Alaaddin Sarı, DİSK Yönetim Kurulu üyeleri Mustafa Ağuş ve Kazım Doğan, DİSK üyesi sendikaların genel başkanları, merkez ve şube yöneticileri, DİSK’li işçiler, demokratik kitle örgütleri ve siyasi parti temsilcileri ile Kemal Türkler dostları katıldı. Pandemi sebebiyle anmaya katılamayan DİSK önceki dönem Genel Başkanları Rıdvan Budak ve Süleyman Çelebi ile önceki dönem Genel Sekreteri Mehmet Karaca ise anma törenine mesaj gönderdi.

Anmada açılış konuşmasını DİSK Genel Sekreteri ve Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu yaptı. Anmaya katılanları selamlayan Serdaroğlu, tüm katılımcıları saygı duruşuna çağırdı.

Saygı duruşunun ardından konuşmasına Sennur Sezer’in “Kemal Türkler’in Son Sözleridir” şiiriyle devam eden Serdaroğlu, Birleşik Metal-İş’in Kemal Türkler’in sendikası olduğunu, Türkler’in ilkelerini yaşatmaya çalıştıklarını, bu bilinçle işçi sınıfına yönelen saldırılara karşı koyacaklarını belirtti.

Kemal Türkler’in bir mücadele geleneğini miras bıraktığını söyleyen Serdaroğlu; Kavel’den, 15-16 Haziran Direnişi’nden, Faşizme İhtar Eylemleri’nden, Demirdöküm’den, Singer’den, MESS’e karşı verilen mücadeleden miras kalan bu geleneğin yaşatıldığını belirtti.

Serdaroğlu, konuşmasının ardından sözü Kemal Türkler’in kızı Nilgün Türkler Soydan‘a verdi. Soydan, İnsanların konuşmaktan çekindiği bir ortamda Kemal Türkler’i anmak için mezarı başında toplanan DİSK’li işçilere teşekkür etti.

Anmada son sözü DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu aldı. Sözlerine “Ölümsüz genel başkanımız Kemal Türkler’in eli kanlı faşist katiller tarafından katledilişinin 40. yılında yine onun mezarı başında, onun anısı huzurundayız” diyerek başlayan Çerkezoğlu, Türkler’in katledilmesinin Türkiye’yi 12 Eylül karanlığına götüren sürecin önemli bir kilometre taşı olduğunu hatırlattı. 1980’li yıllar ile birlikte başlayan neoliberal politikalara 12 Eylül darbesi koşullarında yürütüldüğünü söyleyen Çerkezoğlu, “40 yıl sonra sevgili genel başkanımıza şunu söyleyebiliriz ki, 40 yıllık neoliberal kapitalist öykünün sonuna geldik. Mevcut sistemin artık işçi sınıfına, emekçilere, kadınlara, gençlere vaadedecek hiçbir şeyi kalmamıştır.” dedi.

COVID-19 salgını boyunca “çarklar dönecek” ısrarıyla işçilerin ölüme mahkum edildiğini, işçiler ölüm kalım mücadelesi verirken kıdem tazminatının fona devri planlarının yapıldığını belirten Çerkezoğlu, “kıdem tazminatımıza ve tüm kazanılmış haklarımıza, genel grev dahil tüm yöntemlerle sahip çıkacağız” diyerek sözlerini bitirdi.

Anma töreni Kemal Türkler’in mezarına karanfil bırakılması ile sonlanırken, anmanın ardından Kemal Türkler’in sevgili eşi Sebahat Türklerin mezarı da ziyaret edildi.

ITUC ETUC