Image Map

Katledilişinin 39. yılında Kenan Budak unutulmadı

Konfederasyonumuz üyesi İlerici Deri-İş Sendikası Genel Başkanı Kenan Budak, katledilişinin 39. yılında mezarı başında anıldı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK önceki dönem genel başkanlarından Rıdvan Budak, sendikalarımızın genel başkanları, merkez ve şube yöneticileri, DİSK’li işçiler, Budak ailesi ve Kenan Budak’ın yol arkadaşlarının katıldığı anma töreni saygı duruşu ile başladı.

Saygı duruşunun ardından ilk sözü Budak’ın mücadele arkadaşları aldı. Kenan Budak’ın yaşamından ve işçi sınıfı için verdiği mücadeleden söz edilen konuşmada, Budak’ın sendikal mücadeleyi siyasal mücadele ile bütünleştiren çizgisi vurgulandı.

Mücadele arkadaşlarının ardından aile adına söz alan DİSK önceki dönem genel başkanlarından Rıdvan Budak, konuşmasına ülkemizin içinde bulunduğu süreci değerlendirerek başladı. “Kenan’ı aramızdan alan karanlık bugün yine bizlere saldırıyor. Bu karanlığa karşı birlikte durmaktan başka şansımız yok.” diyen Budak, birlikte mücadelenin önemine değindi.

Rıdvan Budak’ın ardından söz alan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Budak’ın katledilişinin 39. yılında, sistemin tüm yaldızlarının döküldüğü, neoliberalizmin işçilere, gençlere, kadınlara vaat edecek hiçbir şeyinin kalmadığı bir dönemi yaşıyoruz” dedi. “Artık siyah ve beyaz gibi birbirinden net olarak ayrılmış iki dünya var” diyen Çerkezoğlu, bir tarafta eşitliğin, özgürlüğün, adaletin, kardeşliğin, barışın; yani emeğin Türkiye’si, emeğin dünyası olduğunu; diğer tarafta ise hiçbir değeri ve ilkesi kalmayan, sürdürülemez bir sistemin yer aldığını belirtti.

Konuşmaların ardından Budak’ın mücadele arkadaşları, Budak’ın hayatı ve mücadelesinden tanık oldukları kesitleri paylaştılar.

Anma töreni, Budak’ın mezarına karanfiller bırakılmasıyla sona erdi.

ITUC ETUC