Image Map

Lübnan gerçek bir felaket yaşıyor

Lübnan Sendikalar Federasyonu’nun (FENASOL) Beyrut Limanı’ndan yaşanan patlamayla ilgili açıklaması:

Lübnan gerçek bir felaket yaşıyor

Beyrut’ta binlerce yaralı, yüzlerce şehit ve kayıp var. Binlerce bina yıkıldı, sokaklar harap oldu. Şehrin tarihsel mirasları zarar gördü.

Limana depolanmış tonlarca amonyum nitratın patlamasıyla limandaki depolar ve binalar yıkıldı, yüzlerce araç hasar gördü. Çok sayıda ev ve bina tamamen yok oldu. Şehir merkezindeki dört hastane kullanılamaz hale geldi. 15 km genişliğinde bir alan zarar gördüğü ve liman çevresindeki işyerleri yıkıldığı için çok sayıda işçi işsiz kaldı.

Bu felakete 2014 yılındaki hükümetin ihmalleri sebep oldu. Patlayıcı maddeler limana o tarihte yerleştirilmişti. Hükümetin liyakatsizliği ülkemizi felakete sürüklüyor. Sorumlular işledikleri bu suçun hesabını vermelidir.

Sendikalarımız ve üyelerimiz ilk andan itibaren gönüllü olarak yardım çalışmalarına katılmıştır. Özellikle sağlık ve belediye iş kollarındaki üyelerimiz patlamanın kurbanlarına destek olmak için çalışıyorlar.

Felaketin sadece başlangıcındayız, maddi zarar ve can kaybı henüz tespit edilemedi. Lübnan Sendikalar Federasyonu merkezi de patlamadan zarar gördü. Limanda bulunan Nakliyat Sendikası binası tamamen yıkıldı.

Bütün kardeş sendikalarımızı ve kardeş halkları Lübnan halkına destek vermeye çağırıyoruz.

ITUC ETUC