Image Map

Sennur Sezer Emek-Direniş Öykü ve Şiir Ödülleri sahiplerini buldu.

DİSK Gıda-İş Sendikası tarafından Sennur Sezer’in anısına düzenlenen ‘Sennur Sezer Emek-Direniş Öykü ve Şiir Ödülleri’nin 5’incisi sahiplerini buldu.

Dünya Barış Günü’nde düzenlenen törene DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, DİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, DİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve Tekstil Genel Başkanı Kazım Doğan, Cam Keramik-İş Genel Başkanı Birol Sarıkaş ve İletişim-İş Genel Başkanı Levent Dokuyucu da katıldı.

Törenin açılışında konuşan DİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, Sennur Sezer’in, sesini barışın sesine katan bir şair olduğunu belirterek “Yaşadığı süre boyunca yazdıklarını savundu ve savunduklarını yazdı. Yazdıklarıyla yaşadıkları arasında bir güzel uyum gösteren bir şairi anıyor olmamız bizim için onur verici bir duygu” diye konuştu.

Törende Sennur Sezer’in hayat arkadaşı, Adnan Özyalçıner ve etkinliğe ev sahipliği yapan Avcılar Belediyesi Başkanı Turan Hançerli de birer konuşma yaptılar.

Avcılar Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezinde gerçekleşen ödül töreninde birincilik ödülleri öykü dalında Hıdır Murat Doğan’a, şiir dalında ise Sultan Gülsün’e verildi.

Şiir dalında birinci olan Sultan Gülsün, cenazesi nedeniyle etkinliğe katılamadığı için onun adına ödülü alan Ersin Erdem’e, ödül DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu tarafından verildi. Çerkezoğlu yaptığı konuşmada Sennur Sezer’in işçileri, kadınları ve gençleri mücadeleye çağıran bir kadın şair olarak çok değerli olduğunu ifade ederken, ödüllerin 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde verilmesinin anlamını vurguladı. Çerkezoğlu, “Barış, emek mücadelesinin önemli bir eksenidir. Emperyalist kapitalist sistem, düzenin devamı ve sermayeye kaynak aktarmak için savaşa sarılıyor. Bir düzeni savaşla sürdürmek insanlığa karşı işlenmiş en büyük suçtur. Barış emekle gelecek” dedi.

Ödüllerin ardından Sennur Sezer için hazırlanan ve üzerinde “İyi ki doğdun iyi ki yazdın” yazılı pasta kesildi. Törende Semoke Müzik Grubu müzik dinletisi sundu.

Evrensel

Evrensel

ITUC ETUC