Image Map

Sendikalar Barışçıl Yöntemler İstiyor

Uluslararası sendikalar, Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanan silahlı çatışmaların çözümünde Birleşmiş Milletler’in ateşkes çağrısını destekliyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Ermenistan ve Azerbaycan arasında yaşanan ve hali hazırda onlarca can kaybına yol açan çatışmalara ilişkin olarak yaptığı acil ateşkes çağrısı Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) tarafından memnuniyetle karşılandı.

ITUC Genel Sekreteri Sharan Burrow: “Bu silahlı çatışma, bölgedeki gerginliği tırmandırma ve istikrarı bozma riski taşımaktadır. Dünyanın Covid-19 salgınının korkunç sonuçlarıyla karşı karşıya olduğu bir dönemde yeni can kayıplarına yol açmak trajik ve manasızdır. İlgili herkesi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne kulak vermeye ve anlaşmazlığı çözmek için barışçıl diyalog kurmaya çağırıyoruz. Silahlı çatışma anlaşmazlıkları çözmek için makul bir yöntem olamaz” dedi.

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) Genel Sekreteri Luca Visentini ise: “AB’nin ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) uzun süredir devam eden bu anlaşmazlığa çözüm bulmak ve gerginliğin tırmanmasını önlemek için ulusalararası yasal çerçeveye ve BM kararlarına uygun olarak yürüttüğü girişimleri memnuniyetle karşılıyoruz. Her iki ülkenin sendikalarıyla birlikte çalışarak bu çabaları desteklemeye hazırız” dedi.

 

Armenia/Azerbaijan: unions support UN ceasefire call

 

ITUC’un 31 Temmuz tarihli açıklaması:

PERC Statement on Armenia-Azerbaijan armed conflict

 

ITUC ETUC