Image Map

İşçiler ülkenin dört bir yanından haykırdı: Bu hesap burada bitmez!

28 Aralık 2020 Pazartesi günü saat 11:00’de tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak basın açıklamaları yapıldı, üç işçi konfederasyonunun ortak bildirisi okundu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndan işveren ve hükümet ittifakıyla belirlenen asgari ücretin açıkladığı saatlerde yapılan basın açıklamalarında belirlenen ücrete tepki vardı. 

İSTANBUL 

İstanbul Kadıköy İskele meydanındaki basın açıklamasına DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çalışkan, DİSK İstanbul Bölge Temsilcisi Nevzat Karataş, DİSK üyesi sendikaların Genel Başkanları, genel merkez ve şube yöneticileri, siyasi partilerin temsilciler de katıldı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu burada yaptığı açıklamada asgari ücret mücadelesini “Türkiye’yi uluslararası sermaye için ucuz emek cenneti haline getirmek isteyenler ile insanca yaşamak isteyen Türkiye işçi sınıfı arasındaki mücadele” olarak tanımladı.

Basın açıklamasının ardından Asgari Ücret Tespit Komisyonunda işveren-hükümet ittifakı ile çıkan rakamın açıklanması üzerine bir açıklama daha yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu 2021 yılı için açıklanan asgari ücrete tepki göstererek  “İşçiler yine bir kez daha yok sayılmıştır. Bu mu adaletiniz? Bu mu işçiye emekçiye reva gördüğünüz asgari ücret” dedi ve asgari ücret mücadelesinin 1 Ocak 2021’den itibaren devam edeceğini ilan etti.

ANKARA

DİSK İç Anadolu Bölge Temsilciliği önünde yapılan açıklamaya DİSK Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Agus da katıldı.

Basın açıklaması DİSK İç Anadolu Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün okudu.

İZMİR

DİSK Ege Bölge Temsilciliği’nin basın açıklaması Konak’taki eski Sümerbank önünde gerçekleştirildi

Açıklamayı DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı yaptı.

ADANA

Adana’daki açıklama Büyükşehir Belediyesi’nin yanındaki Heykel Park’ta gerçekleştirildi

Açıklamayı DİSK Çukurova Bölge Temsilcisi H. Yaşar Gündoğdu okudu

ESKİŞEHİR

DİSK Eskişehir Bölge Temsilcisi Günay Ayaz’ın yaptığı açıklama Ulus anıtı önünde idi

DİYARBAKIR

Diyarbakır’daki açıklama için işçiler İstasyon caddesinde buluştular

KOCAELİ 

Kocaeli’nde buluşmanın adresi İnsan Hakları Parkı idi.

DİSK Kocaeli Bölge Temsilcisi Vedat Küçük burada yaptığı açıklamada “İşçileri açlığa mahkum eden işveren ve hükümet ortaklığını protesto ediyoruz” dedi

SAMSUN

Samsun’daki açıklama Süleymaniye geçidinde yapıldı

ITUC ETUC