Image Map

İşyerlerinden seslendik: İnsan onuruna yaraşır bir asgari ücret istiyoruz! Asgari ücret vergi dışı bırakılsın!

Asgari ücret gündemli eylemler kapsamında, bu hafta  yaygın bir şekilde işyerlerinde ortak bildiriler okundu, asgari ücrete dair taleplerimiz güçlü bir biçimde dile getirildi 

Asgari ücretin vergi dışı bırakılması talebiyle vergi dairelerinin önündeki basın açıklamaların ardından DİSK’li işçiler bu hafta da işyerlerinin içinde, önünde, meydanlarda DİSK’in asgari ücrete dair taleplerini ifade etti.

DİSK Tekstil’in örgütlenme mücadelesini sürdürdüğü KT Deri önündeki basın toplantısında asgari ücret gündemine de değinen DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK’in taleplerini bir kere daha ifade etti

DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu Kocaeli Bekaert isyeri önünde basınla buluştu ve asgari ücret taleplerimizi üyelerimizle paylaştı.

DİSK Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çalışkan Van’da düzenlediği basın toplantısında asgari ücretin vergi dışı bırakılarak en az 3 bin 800 TL olması gerektiğini söyledi.

DİSK Yönetim Kurulu üyesi Seyit Aslan Kervan Gıda fabrikası önündeki eylemde yaptığı konuşmada “Asgari ücret en az 3800 lira olsun ve vergi dışı bırakılsın” çağrısı yaptı

Birleşik Metal İş üyesi Legrand işçileri

Dev Sağlık İş üyeleri Taksim İlkyardım Eğitim ve Araştırma hastanesinde

Dev Turizm İş Marmara Bölge Şubesi (Kadıköy)

Dev Yapı İş sendikamızın şantiyelerdeki afiş çalışması

Genel İş üyesi Konak ve Karabağlar Belediyesi işçileri

Lastik İş üyesi işçiler işyerlerinde Asgari Ücret bildirimizi okudu

Limter İş sendikamızın Tuzla’daki afişleme çalışması

İzmir ve İstanbul Beylikdüzünde billboard çalışmaları yapıldı

Eylem ve etkinliklerin tamamı için DİSK’in twitter ve facebook hesaplarını takip ediniz: 

@diskinsesi  

https://www.facebook.com/diskinsesi 

 

2021 Asgari Ücreti ile ilgili olarak işyerlerinde okunan bildiri:

ASGARİ ÜCRET TÜMÜYLE VERGİDEN MUAF OLSUN

ASGARİ ÜCRETE SGK PRİM DESTEĞİ SAĞLANSIN!

İşçi sınıfı bir yandan Covid-19 salgınıyla bir yandan da ekonomik krizin ağır yükleriyle mücadele ederken 2021 asgari ücreti belirlenecek. Her gün virüs ile burun burunayız. Her gün sağlığımızı kaybetme tehdidi altındayız. İğneden ipliğe her şey çok daha pahalı. Enflasyon yükselirken işsizlik de artıyor. Milyonlarca işçi kısa çalışma ödeneği ve günde 39 lira ücretsiz izin ödeneği ile yaşamaya çalışıyor. Bu yüzden salgın ve ekonomik krizin yarattığı yoksullaşmaya karşı asgari ücretin insanca yaşayacak bir düzeye yükseltilmesi bu sene her zamankinden daha önemli.

Türkiye giderek sermaye için bir ucuz emek cenneti haline gelmektedir. Türkiye’deki asgari ücret Arnavutluk hariç Avrupa’daki en düşük asgari ücrettir. Asgari ücret erimeye devam ediyor. 2003 yılında asgari ücretin yıllık tutarı ile 25 altın alınabilirken 2020’de yıllık net asgari ücretle sadece 10 Cumhuriyet altını alınabiliyor. Asgari ücret 2016’da 430 dolar iken bugün 300 doların altına düştü. Türkiye işçi sınıfı giderek dünyada emeği en ucuz işçiler haline geliyor.

Türkiye’de 10 milyon civarında işçi asgari ücret altında veya asgari ücrete yakın bir ücretle çalışıyor. Ancak asgari ücret yalnız asgari ücrete yakın ücret alanları değil, işçi sınıfının tamamını ilgilendiriyor. Asgari ücretin artışı, bütün ücretlerin artışını da etkiliyor. İşsizlik ödeneklerinden, emekli aylıklarına kadar pek çok ödeme asgari ücret düzeyinden etkileniyor. Özellikle salgın döneminde büyük önem taşıyan kısa çalışma ödeneği de asgari ücrete oranla hesaplanıyor.

Covid-19 salgınıyla birlikte ücretlerde önemli kayıplar yaşandı ve asgari ücret altında gelir elde edenlerin sayısı arttı. Oysa salgın nedeniyle sağlık, eğitim, gıda ve konutta ek yükler meydana geldi. Salgının yarattığı bu kayıplara ve ekonomik krize karşı milyonlarca yurttaşı korumanın en etkili yolu asgari ücretin insanca yaşanacak bir düzeye çekilmesidir.

Salgın döneminde çarklar dönerken işçiler sağlığını kaybediyor. Ama çarkları döndüren milyonlarca işçi yoksullaşırken, bir avuç sermaye sahibi karlarını katlıyor. Asgari ücret, gelir dağılımındaki bu eşitsizliği gidermenin de en etkili aracıdır.

Gelirde adalet içinse vergide adalet şarttır. Brüt asgari ücretin üçte biri vergi ve kesintilere gidiyor. Asgari ücretli bir işçi yılın 122 günü vergi ve diğer kesintiler için çalışıyor. İşverenlere sürekli vergi indirimlerinin getirildiği, bazı şirketlerin vergilerinin sıfırlandığı bir ülkede, asgari ücretlinin ağır bir vergi yükü altında olması adil değildir. Pandemi koşullarında işçiler ciddi bir yaşam savaşı içinde iken asgari ücret üzerindeki bu vergi ve kesinti yükü kaldırılmalıdır. Tüm ücretlerin asgari ücret kadar tutarı vergi dışı bırakılmalıdır.

Vergide adaletin temeli, az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınmasıdır. Ancak işçi sınıfının uğradığı bir başka vergi adaletsizliği de vergi dilimlerinden doğuyor. Mevcut sistemle adalet dilim dilim doğranıyor. Vergi dilimleri bilerek düşük tutularak ödediğimiz vergiler artırılıyor. Asgari ücretli bir işçi dahi yılın ortasında ikinci vergi dilimine geçerek daha yüksek vergi ödüyor.

Bu adaletsizliklere karşı DİSK’in 2021 asgari ücretine dair talepleri şunlardır:

  • Salgın döneminde asgari ücret brüt asgari ücret –vergisiz ve kesintisiz- net olarak ödenmelidir!
  • Bütçeden asgari ücrete nakit desteği sağlanmalıdır.
  • Asgari ücret tümüyle vergi dışı bırakılmalı, tüm ücretlilerin asgari ücret kadar gelirinden vergi alınmamalıdır.
  • Salgın döneminde asgari ücret SGK işçi primleri bütçeden karşılanmalıdır.
  • 2021 asgari ücreti Covid-19 salgınının getirdiği yeni yükler dikkate alınarak hesaplanmalıdır.
  • Asgari ücret hesabında sadece işçinin kendisi değil, ailesi de esas alınmalıdır.
  • Asgari ücret tespitinde geçim koşulları ve milli gelir artışı dikkate alınmalıdır.
  • Asgari ücret bütün işçi ve memurlar için ortak saptanmalıdır.
  • 2021 asgari ücreti net 3.800 TL olarak saptanmalıdır.

Bizler bir araya gelip mücadele ettiğimizde kazandığımızı en son kıdem tazminatımızı savunurken gördük.

Bugün de insanca yaşanabilir bir ücret için işyerlerinde, meydanlarda ve bulunduğumuz her yerde mücadeleye devam!

 

 

 

ITUC ETUC