Image Map

54’üncü mücadele yılında omuz omuzaydık: Biz hep buradayız!

DİSK kuruluşunun 54. yılını, Kocaeli Çayırova’da Şekerpınar Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Baldur Süspansiyon fabrikasındaki grevci işçilerle beraber kutladı.

Birleşik Metal-İş üyesi Baldur işçilerinin grev çadırının önünde yapılan etkinliğe DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Alaaddin Sarı, DİSK Yönetim Kurulu üyeleri Mustafa Aguş ve Seyit Aslan, DİSK üyesi sendikaların genel merkez ve şube yöneticileri, DİSK’li işçiler, milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri, emek ve meslek örgütlerinden dostlarımız ve çok sayıda demokratik kitle örgütünden temsilciler de katıldı.

Çayırova’daki Baldur fabrikası önündeki kutlama hazırlıkları 12 Şubat Cuma günü sabahın erken saatlerinde başladı. Soğuk hava koşulları ve kar yağışı karşısında ateşler yakıldı ve halaylar çekildi.

Saat 12’de DİSK’i kuran önderler başta olmak üzere emek ve demokrasi mücadelesinde yitirdiklerimiz için saygı duruşu ile başlayan etkinlikte ilk konuşmayı DİSK Genel Sekreteri ve Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu yaptı.

“DİSK işçilerin isyanıdır”

Baldur grevine dair bilgilendirme yapan Adnan Serdaroğlu, 54 yıl önce dalgalanmaya başlayan şanlı DİSK bayrağının bu grev alanında dalgalanmaya devam ettiğini ifade etti. Serdaroğlu, “Bundan 54 yıl önce yine böyle soğuk bir günde kuruluşumuz gerçekleşti. Bir grevin bağrından doğdu. Bugün başka bir grevle mücadelesini yükseltiyor” dedi.

Ülkede işçi sınıfının yaşadığı sorunlara da değinen DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu “Onlar bize asgari ücreti, işsizliği, yoksulluğu, iş cinayetlerini reva görse de, yarınsız, geleceksiz bırakmak isteseler de, baştan aşağı yalan üzerine kurulmuş enflasyon rakamlarıyla yoksullaştırmaya çalışsalar da, biz DİSK olarak, bu ülkenin üretenleri olarak bu haksızlıklara göz yummayacağız. Bizler 54 yıl önce olduğu gibi bezirganlarla savaşmaya ant içtik. DİSK, ülkesini satanlara, çıkarları için demokrasiyi feda edenlere, halkı hiçe sayanlara, sömürüye karşı, uzlaşmacı, iş birlikçi sendikacılığa karşı bir isyandır” dedi.

DİSK’in bütün engellemelere rağmen işçilerin haklarını korumaya devam ettiğinin altını çizen Serdaroğlu, “İnadına örgütleneceğiz, hakkımızı alacağız. Onlar bizi ne kadar ezmeye çalışsalar da bıkmadan mücadeleye devam edeceğiz. Onlar arkalarına bu çarpık düzeni alsalar da bizim üretimden gelen gücümüz var” ifadelerini kullandı.

DİSK yönetim kurulu adına 54’üncü kuruluş yıldönümüne dair bir konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu DİSK’in mücadele alanlarında kurulduğunu hatırlatarak, “DİSK, 1967’de mücadele diyenlerin, işçilerin söz ve karar sahibi olması gerekir diyenlerin ortaya koyduğu iradedir. 54 yıl önce bu iradeyi gösteren ve 54 yıl bu mücadeleyi yükselten bütün önderlerimiz burada” dedi ve Kemal Türkler, Abdullah Baştürk, Rıza Kuas, İbrahim Güzelce, Mehmet Alpdündan ve Kemal Nebioğlu’nu andı.

“2021: Örgütlenme yılı”

Bir yandan ekonomik kriz, bir yandan pandemiyle birlikte işçi sınıfının çalışma ve yaşam koşullarının daha da ağırlaştığını vurgulayan Çerkezoğlu, “İktidarın bütün politikaları biz işçileri değil bir avuç sermayeyi korumak için şekilleniyor. Daha da derinleşen bu yoksulluğa karşı asgari ücretin brütü net ödenmeli, işten çıkarma yasağı bütün istisnalar kaldırılarak devam edilmeli, Kod-29 zulmüne son verilmeli, İşsizlik Sigortası Fonu işçiler için kullanılmalı, işçilere acilen Covid-19 aşısı sağlanmalı, sendikalaşma önündeki tüm engeller kaldırılmalı” diyerek DİSK’in 54’üncü yıldaki mücadele programını anlattı.

İşçilerin Anayasal haklarının her gün gasp edildiğini örneklerle anlatan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu şunları söyledi: ”Her gün işçilerin anayasal haklarının çiğnenmesine sessiz kalanlar; Anayasa’da ’Her yurttaşın emeğinin karşılığı olan insanca bir ücret alması hakkıdır’ denmesine rağmen bizi açlık sınırının altındaki asgari ücrete mahkum edenler; bugün sendikal haklarının kullanılmasını engelleyenler; Anayasa’da Ekonomik-Sosyal Konsey diye bir kurul olmasına ve yılda iki sefer toplanması gerekmesine rağmen 11 yıldır o kurulu toplamayarak işçilerin söz hakkının önüne engel koyanlar bu ülkede demokratik bir anayasa yapmaz. Ülkede eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik bir anayasayı kuracak ve yaşatacak olanların ve bu topraklarda eşitliğin, özgürlüğün, adaletin ve emeğin Türkiyesi’ni kuracak olan da bu ülkenin tüm değerlerini üreten işçi sınıfıdır, emekçilerdir, emekçi halkımızdır.”

2021’in DİSK için örgütlenme yılı olarak belirlendiğini ifade eden DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu konfederasyon ve sendika yöneticileri ile tüm üyelerin görevinin, “Türkiye’nin dört bir yanında her türlü zorluğa rağmen örgütlemek, büyütmek ve DİSK’i geleceğe taşımak” olduğunu söyledi.

Etkinlik, konuşmalar sonrasında DİSK Korosu, Semiha Aygün, Erdal Güney, Hüseyin Turan, Balık Ayhan ve ekibinin sahne almasıyla devam etti ve grev halaylarıyla son buldu.

ITUC ETUC