Image Map

DİSK: “İsrail’e boykot, Filistin’e özgürlük”

İsrail’in saldırı ve katliamlarını protesto etmek, “Kahrolsun işgalciler! Kahrolsun emperyalizm! Yaşasın Özgür Filistin!” demek için İsrail Konsolosluğu önündeydik.

17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 12:30’da İsrail Konsolosluğu önündeki basın açıklamasına Genel Başkanımız Arzu Çerkezoğlu, Genel Sekreterimiz Adnan Serdaroğlu, Yönetim Kurulu üyelerimiz Kazım Doğan ve Seyit Aslan’ın yanı sıra, sendikalarımızın genel başkanları, genel merkez ve şube yöneticileri ile DİSK’li işçiler katıldı.

“Filistin’e Özgürlük, Filistin Halkı Yalnız Değildir” pankartının açıldığı eylemde “Filistin için İsrail’e boykot”, “Nehirden denize özgür Filistin”, “Emperyalistler yenilecek, direnen halklar kazanacak” sloganları atıldı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu burada yaptığı açıklamada, Hükümeti ve sermaye çevrelerini İsrail ile bütün siyasi, askeri ve ticari ilişkileri kesmeye çağırdı.

Basın açıklamamızın tam metni şöyle:

İSRAİL İLE BÜTÜN SİYASİ, ASKERİ VE TİCARİ İLİŞKİLER KESİLSİN

DİSK Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu’nun Filistin’deki saldırılara ilişkin İsrail İstanbul Başkonsolosluğu önündeki açıklaması:

15 Mayıs 1948 Filistinliler için “Büyük Felaket”in başladığı gündür. Filistinliler’in deyimiyle “Nekbe”, zulmün, baskının, şiddetin, katliamların, işgalin, sürgünün, topraksızlaştırmanın, etnik temizliğin başladığı gün olarak tarihe geçmiştir… Nekbe’nin bu sene 73’üncü yıldönümü…

Filistin halkına yönelik suçların sistemli olarak işlenmeye başladığı günün yıl dönümünde çeşitli etkinlikler düzenlemek, Filistin direnişiyle dayanışmamızı ifade etmek istiyorduk. Ancak olağan programımızı gerçekleştirmemiz mümkün olmadı… Çünkü İsrail’in yeni saldırıları, Filistin’e yeni acılar, yeni katliamlar, yeni işgaller getirdi.

Mescid-i Aksa’ya ve Kudüs’ün Şeyh Cerrah mahallesine yönelik İsrail saldırılarının sonucu olarak Filistin bir kez daha dünyanın gündeminde. İşgalciler Filistin halkının evlerine el koymaya çalışıyor, demografiyi değiştirme girişimlerini sürdürüyor. Dini ve ulusal simgelere yönelik utanmazca saldırılar devam ediyor. Sadece askeri güçler değil sivil yerleşimciler de Filistin halkına karşı saldırılarını sürdürüyor. Siviller öldürülüyor, Nekbe devam ediyor, ama onurlu Filistin direnişi de sürüyor!

Ancak Filistin, Türkiye halkı için gazetelerin dış haberler sayfasında yer alan bir konu değildir. Filistin davası bizim davamızıdır, Filistin’in kurtuluşu bizim kurtuluşumuzdur. Türkiye işçi sınıfı emperyalizme ve siyonizme karşı direnen Filistin halkının hep yanında olmuştur ve yanında olmaya devam edecektir.

Öte yandan bugün Filistin halkının yanında olmak demek, “kurt ile yiyip çoban ile ağlayanlara karşı” mücadeleyi de gerekli kılmaktadır. Bugün iktidara yakın çok sayıda Türkiyeli şirket İsrail’de yatırım yapmakta ve işgalcilerle ticarete devam etmektedir. Dahası bazı Türkiyeli firmalar çalıştırdıkları Filistinli işçilerin haklarını gasp etmekte ve onlara çifte mağduriyet yaşatmaktadır. Türkiye işçi sınıfı hem işgalcilere hem de patronlara karşı Filistinli kardeşlerinin yanında olacaktır.

Hükümeti ve sermaye çevrelerini bu riyakârlıktan vazgeçmeye, İsrail ile bütün siyasi, askeri ve ticari ilişkileri kesmeye çağırıyoruz! Hamasi nutukları bırakın, gereğini yapın: İsrail’i boykot edin, yatırımları geri çekin, İsrail’e ve yandaşlarına yaptırımlar uygulayın!

Biz DİSK olarak işyeri sendika temsilciliklerimizi birer Filistin konsolosluğu haline getireceğiz. Filistin direnişinin taleplerini savunacağız. Önümüzdeki günlerde başlayacak olan ILO Uluslararası Çalışma Konferansı vesilesiyle Filistin halkının taleplerini bütün dünyaya anlatacağız. İsrail ile siyasi, askeri ve ticari bütün ilişkilerin kesilmesine yönelik mücadeleye güç vereceğiz!

İşgalcilerden hesap soracağız… Filistin’i özgürleştireceğiz…

Kahrolsun işgalciler! Kahrolsun emperyalizm! Yaşasın Özgür Filistin!

ITUC ETUC