Image Map

ITUC: Kolombiya’da şiddet son bulsun, müzakereler başlasın

Kolombiya’nın emekçi halkı, sendikalardan ve toplumsal hareketlerden oluşan bir ittifakın öncülüğünde, aşırı sağcı Duque hükümetine ve hükümetin eşitsizlikleri derinleştirecek vergi reformuna karşı 28 Nisan’dan bu yana her gün sokaklarda. Eylemlerin büyüklüğü hükümeti yasa tasarısını geri çekmek zorunda bıraktı.

Ancak bu hafta hükümet kötü bir şöhrete sahip olan ESMAD isimli özel polis güçlerini devreye soktu. Bunun ardından çok sayıda şiddet olayı görüldü. 28 gösterici hayatını kaybetti 234 kişi yaralandı. 5 göstericiden haber alınamıyor ve 6 kadın tecavüze uğradı.

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) Genel Sekreteri Sharan Burrow hükümeti şiddete son vermeye çağırdı ve yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“ITUC, sadece ifade özgürlüğünü kullandıkları için hükümetin acımasız saldırısıyla karşı karşıya kalan Kolombiya halkıyla dayanışma içindedir. Ulusal Grev Komitesi’nin (NSC) kararları doğrultusunda barışçıl gösterilere cesurca devam eden Kolombiya sendikalarını destekliyoruz. Hükümeti baskıya hemen son vermeye çağırıyoruz. Meskun mahalleri askerden arındırın, ESMAD’ı dağıtın, gösterilere karşı şiddetten sorumlu olanları cezalandırın, barışçıl protesto hakkını güvence altına alın ve Ulusal Grev Komitesi ile müzakerelere başlayın.

ITUC ETUC