Image Map

Bölge temsilciliklerimizden il il 15-16 Haziran etkinlikleri

DİSK Bölge Temsilcilikleri, 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi’nin 51. yılında yurdun dört bir yanında “Sağlıklı, güvenceli ve insanca bir yaşam için bildiğimiz yoldan yürüyoruz” sloganı ile meydanlardaydı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve DİSK Yönetim Kurulu üyeleri, “Bildiğimiz Yoldan Yürüyoruz” diyerek Kocaeli, Gebze ve İstanbul Kadıköy’deki yürüyüşlere ve basın açıklamalarına katıldı. Habere gitmek için tıklayınız.

Kocaeli

KOCAELİ

15 Haziran Salı günü saat 17’de İzmit Sabri Yalım Parkı’ndaki basın açıklamasına DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, DİSK Yönetim Kurulu üyesi Seyit Aslan, DİSK Kocaeli Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, sendikalarımızın genel merkez ve şube yöneticileri de katıldı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu burada yaptığı açıklamada, 15-16 Haziran 1970’deki direnişle işçi sınıfının DİSK’e sahip çıktığını hatırlatarak “DİSK’e sahip çıkmak emeğine sahip çıkmaktır, çocuklarının geleceğine sahip çıkmaktır, memlekete sahip çıkmaktır” dedi.

Antalya

ANTALYA

Attalos Heykeli önündeki basın açıklamasını DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi Vedat Küçük okudu. Küçük, “İşçi sınıfının haklarını gasp edenlere, sendikal hak ve özgürlükleri engelleyenlere, bizleri işsizliğe, yoksulluğa ve adaletsizliğe mahkûm edenlere karşı 15-16 Haziran büyük işçi direnişi bize yol göstermeye devam ediyor. Ekonomik kriz ve salgın ile beraber bu ülkenin işçileri başta olmak üzere geniş halk kesimleri ağır bedeller ödüyor” diye konuştu. İşsizlikte rekorlar kırıldığına dikkat çeken Başkan Vedat Küçük, “Çarşıdaki, pazardaki zamlar ücretleri eritiyor. Ekmeğimiz küçülüyor, faturalarımız kabarıyor. Bir yandan yoksulluk, diğer yandan servetler artıyor. İktidarın politik tercihleri adaletsizliği büyütüyor. Başta işçi sınıfı olmak üzere halkımız yaşam mücadelesi verirken az sayıda para ve iktidar sahibi servetlerinin, lükslerinin, ihalelerinin, karlarının, rantlarının bir kısmından bile vazgeçemiyorlar” dedi.

Adana

ADANA

DİSK Çukurova Bölge Temsilciliği 15-16 Haziran Direnişinin 51. yıl dönümünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Seyhan Belediyesi Barış Anıtı önünde gerçekleştirilen açıklamayı okuyan DİSK Çukurova Bölge Temsilcisi Hüseyin Yaşar Gündoğdu, 15-16 Haziran’ın geçmişte kalan bir “tarih” değil sendikal hak ve özgürlükleri savunma direnişi olduğunu belirterek pandemi ve krize karşı bugün de 15-16 Haziran direnişinde dersler almaları gerektiğini dile getirdi.

İzmir

İZMİR

15-16 Haziran işçi direnişinin 51. yıldönümünde DİSK Ege Bölge Temsilciği İZSU Önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. DİSK Ege Temsilcisi Memiş Sarı yaptığı açıklamada “Üç beş şirketin payına ballı beton ihaleleri, işçilerin payına ise Kod-29 ile tazminatsız işten atılmak, ücretsiz izin, asgari ücretin altında kalan ‘Kısa Çalışma Ödeneği’ düşüyor. Yandaş şirketlerin payına devlet bankalarından geri ödemesiz krediler, işçinin, köylünün, öğrencinin, dar gelirlinin payına banka hacizleri düşüyor” dedi.

Ankara

ANKARA

DİSK İç Anadolu Bölge temsilciliği 15 Haziran Salı günü 15-16 Haziran’ın 51. yıldönümü dolayısıyla Ankara’da ulu Meydanı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı Okuyan DİSK Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, sürmekte olan ekonomik kriz ve salgında işçiler başta olmak üzere geniş halk kesimleri ağır bedeller ödediğini ifade etti.

Kayseri

KAYSERİ

Kayseri’de DİSK Kayseri bölge Temsilciliği’nin çağrısı ile 15-16 Haziran yıl dönümünde “Sağlıklı güvenceli ve insanca bir yaşam” şiarıyla Cumhuriyet Meydan’ında açıklama gerçekleştirdi.

Açıklamayı DİSK Kayseri Bölge Temsilcisi Cumali Sağlam okudu. Sağlam, “Sağlıklı, güvenceli insanca bir yaşam için, sendikal-demokratik haklarımız için, bildiğimiz yolda yürüyelim. Birlik olalım, güçlü olalım ve mücadeleyi büyütelim” dedi.

Kırklareli

KIRKLARELİ

DİSK Trakya Bölge Temsilciliği 15 Haziran salı günü, 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi’nin 51’inci yılında Kırklareli Anıt Park’ta bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Eskişehir

ESKİŞEHİR

15-16 Haziran’ın 51. yıldönümünde DİSK Eskişehir Bölge Temsilciliği Ulus Anıtı önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. DİSK Eskişehir Bölge Temsilcisi Günay Ayaz, okuduğu açıklamada 15-16 Haziran’ın yalnızca anılması gereken bir “tarih” değil, işçi sınıfının elini kolunu bağlama girişimine karşı bir itiraz, sendikal hak ve özgürlükleri savunma direnişi olduğunu vurguladı.

Gaziantep

GAZİANTEP

15-16 Haziran Direnişi, 51. yıl dönümünde Gaziantep’te anıldı. Anmada konuşan DİSK Gaziantep Bölge Temsilcisi Ali Güdücü, “Ekonomik kriz ve salgınla beraber bu ülkenin işçileri başta olmak üzere geniş halk kesimleri ağır bedeller ödüyor. İşsizlik rekorlar kırıyor. Çarşıdaki, pazardaki zamlar ücretleri eritiyor. Ekmeğimiz küçülüyor, faturalarımız kabarıyor” dedi.

EDİRNE

DİSK Trakya Bölge Temsilciliği 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi’nin 51. yılında 16 Haziran Çarşamba günü Edirne Saraçlar caddesinde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

 

ITUC ETUC