Image Map

Bu felaketler kader değil! Rantı değil yaşamı koruyun!

DİSK Yönetim Kurulunu adına Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu’nun sel felaketleriyle ilgili açıklaması

Önce Van`da, ardından Batı Karadeniz’de yaşanan sel felaketlerinde onlarca insanımızın cansız bedenlerine ulaşılırken, çok sayıda insanımız kayboldu, yaralandı. Evler, binalar, yollar, köprüler çöktü, yaşam alanları tümden yok oldu. Öncelikle yaşamını yitiren insanlarımızın yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar ve tüm halkımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

İklim krizinin yol açtığı seller ve yangınlar tüm dünyayı etkisi altına alırken, bağıra bağıra gelen bu kriz karşısında ülkemizde aklın ve bilimin doğrultusunda gerekli tedbirlerin alınmadığına yüreğimizi yakan felaketlerle tanık oluyoruz. Devletin görevi her felaketin ardından yurttaşlara IBAN numarası paylaşmak ve “TOKİ konutları müjdesi vermek değildir. Devletin görevi, yaşanacağı konusunda defalarca uyarı yapılan bu felaketler yaşanmadan önce önlem almaktır.

Oysa ülkemizde, önlem almak bir yana doğanın dengesini alt üst eden HES projeleri ve barajları, dere yataklarında yapılaşma, tüm doğayı betonlaştırma gibi ranta odaklı politikalara öncelik verilmiştir.

Sermayeye yeni rant alanları açmaya yönelik bu politikalar yetmezmiş gibi, ülkenin kısıtlı kaynakları daha fazla önlem almaya değil, saha fazla makam uçağına, aracına, saraylarına ayrılmıştır. Bir ülkenin itibarının ülkeyi yönetenlerin lüks harcamaları ile değil, yurttaşlarını ve doğasını korumak ile kazanılacağı bir türlü anlaşılmamıştır.

Yaşanan felaketlerin büyük yıkımlara dönüşmesi kader ve fıtrat değil, ülkeyi yönetenlerin tercihlerinin sonucudur. Bu nedenle ülkemizi yönetenlere bir kez daha akla ve bilime kulak verme çağrısı yapıyor, yurttaşların yaşamını koruma sorumluluklarını hatırlatıyor, Anayasa’daki sosyal devlet ilkesinin gereği olarak felaketlerde zarar gören halkın yaralarını sarma görevinin de kendilerinde olduğunun altını çiziyoruz.

ITUC ETUC