Image Map

İzmir’den seslendik: #Geçinmekİstiyoruz

DİSK Ege Bölge Temsilciliği, #Geçinmekİstiyoruz sloganıyla “Vergide adalet, gelirde adalet” talep eden bir basın açıklaması düzenlendi. Konak’ta Kemeraltı Çarşısı’nın girişinde gerçekleştirilen basın açıklamasına DİSK üyesi sendikaların şube başkanları, yöneticileri ve üyeleri katıldı.

“BİLEREK YAPIYORLAR, KIŞIMIZI KARA KIŞA ÇEVİRİYORLAR”

Basın açıklaması DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı tarafından okundu. Dolar kurundaki sert yükseliş ve TL’nin değer kaybına dikkat çeken Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, döviz kurlarındaki artışa dikkat çekerek, “Arkadaşlar bu bir beceriksizlik değil. Aksine bilerek yapıyorlar. Türk Lirasını bilerek ve isteyerek değersizleştiriyorlar. Uluslararası sermaye için kelepir emek, kelepir memleket pazarlaması yapılıyor” diye konuştu.

“Bir kez daha belli oldu ki 2022 kışına pahalılık ve işsizlik damgasını vuracak. Ülkeyi gerçek anlamda bir karakış bekliyor!” diyen Memiş Sarı Türkiye salgın süresince milli gelirine oranla kendi halkına en az nakit desteği veren ülkelerden biri olduğunu hatırlattı ve şunları söyledi: “Ve bir karakışın eşiğinde iktidarın bu politik tercihinin değişeceğine dair en ufak bir işaret bile yok. Aksine iktidarın ekonomik tercihleri, iktidarın rotası bildiğimiz rota. Bu yol yol değil. Bu yol kışımızı kara kışa çeviriyor!”

“SORUNLAR YOK SAYILINCA ORTADAN KALKMIYOR”

Sorunların yok sayılarak ve bu sorunu dile getirenlere baskı uygulamakla çözülemeyeceğini hatırlatan Sarı şunları söyledi: “Ancak sorunlar yok sayılınca, sorunları dile getireni baskıyla susturunca, hakkını arayıp soranı işten çıkarınca, hapse atınca sorunlar ortadan kalkmıyor. Sadece ve sadece çözümlerin konuşulması engelleniyor. Kimi zaman istatistik oyunlarıyla, kimi zaman konuşanlara baskıyla, sansürle, gözaltıyla, şiddetle sorunlar yok sayılmak isteniyor. Ama ülkenin dört bir yanında iş bulamıyoruz, barınamıyoruz, geçinemiyoruz çığlıkları yükseliyor. İşçilerin patronundan daha yüksek oranda vergi ödediği bir ülkede, vergileri bir gecede bir kararname ile sıfırlanan ayrıcalıklı şirketlerin, yurtdışına kaçırdıkları servetlerini biz görüyoruz ama örneğin savcılar görmüyor, devlet görmüyor.  İŞKUR ve SGK kaynaklarından patronlara yapılan kıyaklar ortada iken, halkın geçimi için en ufak bir sosyal politika önlemi gündeme gelmiyor. İşsizlik rekor kırarken, işçilere ait olan İşsizlik Sigortası Fonu kaynaklarının çoğunun büyük bölümü patronlara aktarılırken, bir avuç ayrıcalıklının 3’er 4’er maaş aldığı, işe gitmeden maaş bağlandığı bir ülke haline geldik.”

“MASAL DİNLEMEK DEĞİL ÇÖZÜM İSTİYORUZ” 

“Masal dinlemek değil geçim sorunumuza çözüm istiyoruz” diyen Sarı, önümüzdeki aylarda TBMM’de görüşülecek olan 2022 yılı bütçesi ile asgari ücret çalışmalarına da dikkat çekerek “Hem bütçe hem de asgari ücret artan hayat pahalılığına karşı emekçilerin soluk almasını sağlayabilir.2022 karakışına karşı halkın ekmeğini savunmak için acil önlemler alınmalıdır! Gelirde ve vergide adalet sağlanmalıdır!” ifadelerini kullandı.

Sarı konuşmasının devamında asgari ücret, emekli maaşları, vergi ve faturalarla ilgili hükümete 5 maddeden oluşan şu önerileri sundu:

“Asgari ücret ve bütün ücretlerin asgari ücret kadarı için tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın ve net ödensin. Böylece tüm ücretler yaklaşık 750 lira artırılsın. Asgari ücret sonrası ilk vergi dilimine uygulanan tarife oranı yüzde 20’den 10’a indirilsin. Vergiye esas gelir dilimleri milli gelire göre artırılsın. En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine yükseltilsin. Elektrik, su, doğalgaz ve internet faturaları vergi ve kesintiden muaf tutulsun. Tüm gıda ürünlerinde KDV sıfırlansın.”

Basın açıklaması “İşsizliğin ve yoksulluğun çarkları arasında ezilmeyi kabul etmiyor, tüm işçileri, emekçileri, işsizleri, emeklileri ve dar gelirlileri pahalılığa ve adaletsizliğe karşı omuz omuza mücadeleye çağırıyoruz!” sözleriyle son buldu.

Foto: İzhaber

ITUC ETUC