Image Map

Ankara: Geçinmek için halktan ve emekten yana bütçe

2022 yılı bütçesi Meclis’te görüşülmeye devam ederken, DİSK, KESK,TMMOB ve TTB’nin 2022 Bütçesine ilişkin talepleri, 14 Kasım 2021 Pazar günü Ankara Anıtpark’taki bir etkinlikle duyuruldu.

Ortak açıklamayı okuyan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu üyesi Özgür Topçu yaptı.  “Bir avuç sermayedar için, yandaş şirketler için dedikleri doğru olabilir. Ama emekçiler için, halk için işsizlik büyüyor, pahalılık artıyor, borçlar kabarıyor, faturalar şahlanıyor… Alım gücümüzün düştüğünü her gün çarşıda, pazarda, markette yaşadıklarımızla biliyoruz. İşsizliğin arttığını artık hemen her evde olan işsizlerden, özellikle genç ve kadın işsizlerden görüyoruz. Her gece, yarın yine  nelere zam gelecek, eriyen ücretlerimizle nasıl geçineceğiz, kapıya dayanan kara kışı nasıl atlatacağız endişesiyle yatıyoruz. Her sabah paramızın döviz ve zamlar karşısında adeta pula döndüğü, yoksulluğun ve işsizliğin arttığı bir güne uyanıyoruz” dedi.

Yıllardır bütçe kaynaklarının emekçilerden, halktan alınan vergilerin sermayeye, patronlara, yandaşlara aktarılmasının bir aracı haline dönüştürüldüğünü söyleyen Topçu, “Türkiye dolaylı ve dolaysız vergilerle işçilerin-emekçilerin patronundan daha yüksek oranda vergi ödediği bir ülke haline gelmiştir” dedi.

Bütçenin işçiler, emekçiler, işsizler, emekliler, küçük esnaf, çiftçiler, dar gelirliler, “geçinemiyoruz” diyen halkın biraz olsun nefes olması için kullanılmasını isteyen Topçu talepleri şu şekilde sıraladı: “Ücretli kesimlerin omuzuna yıkılan vergi yükü hafifletilsin, bütçe gelirleri büyük oranda kar, faiz ve servetin vergilendirilmesine dayansın” dedi. Topçu dört örgütün bütçe taleplerini şöyle sıraladı: “Asgari ücret ve bütün ücretlerin asgari ücret kadarı için tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın ve net ödensin. Elektrik, su, doğalgaz ve internet faturaları vergi ve kesintiden muaf tutulsun. Dolaylı vergiler düşürülsün, tüm gıda ürünlerinde KDV sıfırlansın. Eğitim, sağlık gibi kamu hizmetlerinin piyasalaştırılmasına son verilsin, kamu hizmetlerine ve yatırımlarına bütçeden ayrılan payın artırılsın. En düşük emekli aylığı en az asgari ücret düzeyine yükseltilsin. Herkese temel gelir güvencesi sağlansın”

Etkinlikte KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil, TMMOB Başkanı Emin Koramaz, TTB Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut’un yanı sıra DİSK İç Anadolu Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün de birer konuşma yaptı.

İşçilerin bir yandan salgından sağlıklarını korumaya, bir yandan geçinmeye, işlerini korumaya, iş bulmaya çalıştıklarını belirten Tayfun Görgün, “Bizler geçinmek istiyoruz. Gelirde  adalet, vergide adalet istiyoruz. İnsanca koşullarda yaşamak için birlikte mücadele etmek zorundayız. Yaşamı hep birlikte kurmak boynumuzun borcudur. Bunun için omuz omuza olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Grup Kibele’nin ezgileriyle etkinlik son buldu.

Evrensel

ITUC ETUC