Image Map

DİSK’li kadınlar Kocaeli’den seslendi: “ILO 190 onaylansın”

DİSK Kadın Komisyonu’nun ILO’nun 190 sayılı İşyerinde Şiddet ve Taciz Sözleşmesi’nin onaylanması için başlattığı kampanya Kocaeli’deki basın açıklamasıyla devam etti.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Kocaeli İzmit’te bulunan Lastik İş Sosyal Tesisleri’nde bir araya gelen DİSK’li kadınlar, ILO 190’ın onaylanmasını ve İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasını istedi.

23 Kasım 2021 Salı günü düzenlenen basın açıklamasına DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet da katıldı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu basın açıklamasında ILO 190 Sözleşmesi ve İstanbul Sözleşmesi’nin kabul edilmesi için mücadelelerini sürdüreceklerini belirterek “Hepimiz biliyoruz ki, toplumsal hayatın bütününde eşitsizlikler, adaletsizlikler var. Pandemi sürecinde daha fazla işsiz kalan istihdamdan çekilen daha fazla yoksullaşan yine kadınlar oldu. Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri daha da tırmandı” dedi. İstanbul Sözleşmesi’nin gece yarısı kararnamesi ile kaldırıldığı Türkiye’de İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıktıklarını söyleyen Çerkezoğlu, “Hem 6284 sayılı yasanın etkin uygulanmasını sağlamak hem ILO sözleşmesinin uygulanmasını sağlamak için kadına yönelik her türlü baskı, ayrımcılığa karşı mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

ÖzgürKocaeli

Genel Başkanımız Arzu Çerkezoğlu’nun ardından konuşan İzmit Belediyesi’nde Süpürge Operatörü olarak çalışan Esin Güral, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nün önemine değinerek “25 Kasım, kadına yönelik artan şiddete, kadın cinayetlerine, erkek şiddetine, derinleşen toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı mücadelede önemli mihenk taşıdır. DİSK olarak bu yıl da 25 Kasım ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde’ isyanımızı yükseltiyoruz. İçinden geçtiğimiz salgın koşulları kadınların evde ve kamusal alanda karşılaştığı şiddeti, tacizi ve ayrımcılığı artırdı. Salgın, dünyanın her yerinde varolan toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini daha da derinleştirdi” dedi.

Açıklamanın tam metni için tıklayınız: 

ÖzgürKocaeli

Çağdaş Kocaeli

ITUC ETUC