Image Map

Unutulmaz işçi önderi Rıza Kuas’ı aramızdan ayrılışının 40’ıncı yılında andık

Konfederasyonumuz DİSK’in kurucularından, Lastik-İş sendikamızın Onursal Genel Başkanı, unutulmaz işçi önderi Rıza Kuas’ı ölümünün 40. yıl dönümünde Edirnekapı Hava Şehitliği’ndeki kabri başında andık.

27 Ekim 2021 Çarşamba günkü anma törenine; DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı, DİSK Yönetim Kurulu üyesi Kazım Doğan, DİSK üyesi sendikaların genel başkanları, genel merkez ve şube yöneticileriyle DİSK’li işçiler katıldı.

Anma etkinliği Rıza Kuas şahsında sendikal mücadelede hayatını kaybetmiş sendika liderlerinin anısına saygı duruşu ile başladı.

DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı burada yaptığı konuşmada Rıza Kuas’ın sendikal tarihe iz bırakan bir lider olduğunun altını çizdi ve ‘’Rıza Kuas’ın Bu Bitmeyen Bir Kavgadır Sürer Gider sözüyle ifade ettiği o kavga, günümüzün çalışma yaşamını yansıtmaktadır. Bizler, Rıza Kuas’ın izinden, bildiğimiz ve inandığımız sendikal anlayışı sonuna kadar sürdüreceğiz” dedi.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Rıza Kuas’ın mücadelesinden örnekler verdiği konuşmasın ‘‘Bütün dünyanın değerlerini üretenleri yani işçi sınıfını; açlıkla, yoksullukla güvencesizlikle karşı karşıya bırakan bu düzen artık iflas etmiştir. Bu düzenin çarkları işçi sınıfının emeğiyle, aklıyla, alın teri ile dönüyor. Bu düzeni değiştirecek olan bizim birliğimiz ve mücadelemiz olacaktır.  Eşitliği, özgürlüğü, adaleti, barışı, kardeşliği ve demokrasiyi yani ‘Emeğin Türkiye’sini hep birlikte yeniden kuracağız. Rıza Kuas’ın bizlere bıraktığı bu yolda omuz omuza mücadelemize devam edeceğiz’’ sözleriyle sonlandırdı.

Rıza Kuas’ın kabrine bırakılan karanfillerle anma töreni son buldu.

 

ITUC ETUC