Image Map

Unutulmaz işçi önderi Abdullah Baştürk’ü mezarı başında andık

DİSK Genel Başkanı ve DİSK/Genel İş Kurucu Genel Başkanı Abdullah Baştürk vefatının 30. yılında Zincirlikuyu Mezarlığındaki kabri başında düzenlenen törenle anıldı.

Saygı duruşu ile başlayan anma törenine DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Seyit Aslan, DİSK İstanbul Bölge Temsilcisi Nevzat Karataş, DİSK eski Genel Başkanlarından Kani Beko ve Süleyman Çelebi, Abdullah Baştürk’ün ailesi, DİSK Yönetim Kurulu üyeleri, Genel Yönetim Kurulu üyelerimiz, DİSK üyesi sendikaların başkan ve yöneticileri ile DİSK üyesi işçiler katıldı.

Törende ilk sözü DİSK Gelen Başkan Yardımcısı ve Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan aldı. Çalışkan, şunları ifade etti:  “Önderlerimizin bize bıraktığı emek ve demokrasi mücadelesi mirasını yükseltmek görevimiz ve sorumluluğumuzdur. DİSK’in çarkının altında birlik, bütünlük içerisinde daha güçlü bir mücadeleye ihtiyaç var ve bunun sözünü daha önce de verdiğimiz gibi Abdullah Baştürk’ün huzurunda tekrar ediyoruz. Abdullah Baştürk’ün mücadele çizgisi doğrultusunda emek ve demokrasi mücadelesini daha da yükseltiyoruz. “Demokrasi işçinin ekmeğidir” demeye devam edeceğiz ve bunun gereklerini yerine getireceğiz. Önderlerimizin çizgisi de budur.  Bir daha tekrarlıyorum ki; Abdullah Baştürk’ü anmak demek, onun bize bıraktığı bu mücadele mirasını daha da yukarı çıkartmak demektir.”

Ardından söz alan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise şunları söyledi: “Açlık sınırının altındaki asgari ücretle milyonlarca işçiyi ve aileyi zor koşullarda yaşamaya mahkum ederken, biz ay sonunu getiremezken, borçla yaşarken, bir lira tasarruf etme şansımız dahi yokken işte o büyük sermaye ve servet sahiplerinin faizlerini bizim vergilerimizden, bizim alınterimizle ödemenin yasasını çıkarttılar, düzenlemesini yaptılar.

Ama bunun karşısında dimdik duran ve bu mücadeleyi birlik, bütünlük içerisinde büyüten DİSK var. Sendikalı, sendikasız tüm işçilerin, diğer sendikaların üyesi işçi arkadaşlarımız da dahil olmak üzere, Türkiye işçi sınıfının bir tane umudu var, o da DİSK, biz bu umudu hep birlikte büyütme sözünü bugün burada Genel Başkanımız Abdullah Baştürk’ün huzurunda bir kez daha yineliyoruz. ”

Anma töreni mezarına karanfillerin bırakılması ile sona erdi.

ITUC ETUC