Image Map

Farplas işçileriyle tek ses tek yürek: “Biz, biz, biz DİSK’liyiz…”

Farplas firmasından atılan işçilerin geri alınması ve işçilerin örgütlenme hakkının tanınması talebiyle  süren direniş ile dayanışma amacıyla kitlesel bir ziyaret gerçekleştirildi.

Kocaeli Gebze Otomotiv Tedarik Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde otomotiv parçaları üreten Farplas fabrikası önünde süren direniş ile dayanışma amacıyla DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Yönetim Kurulu üyeleri, DİSK üyesi sendikaların genel başkanları, genel merkez ve şube yöneticileri ve yüzlerce işçinin katıldığı ziyaret 18 Şubat 2022 Cuma günü saat 17’de gerçekleştirildi.

Burada yapılan basın açıklamasında Birleşik Metal İş, Lastik İş ve Limter İş sendikalarımızın örgütlendiği Farplas’ta işten atılan 100’ün üzerinde işçinin geri alınması ve sendikalarımızın tanınması talepleri yükseltildi.

Farplas işyeri önünde gerçekleşen basın açıklamasında konuşan DİSK Genel Sekreteri ve Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu sendikal hakları için anayasal ve demokratik haklarını kullanan işçilere yönelik sert müdahalede bulunulduğunu belirterek, “Kadın, erkek ayrımı yapmadan ayakları kırılırcasına, burnu kırılırcasına arkadaşlarımızı darp ettiler. Bir kısmı çatıya çıktı, burası savaş alanı gibiydi. Bir yerlere gücü yetmeyenler gelip buraya işçiye güç gösterisi yapıyorlar. Kiminle savaşıyorsunuz siz kiminle” dedi.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise, “İşçiler yasal ve anayasa haklarını kullandığında, sendikalı olduğunda baskılar kurup, sendikadan istifaya zorlayıp hatta işten çıkarılmakla tehdit ederken biliyoruz ki işverenler bu gücü ülkeyi yöneten siyasi iktidardan alıyorlar. Çünkü bütün işyerlerinde sendikalı olan işyerlerinde biz aynı baskıları yaşıyoruz. İşverenlerin bu haksız ve hukuksuz tutumları karşısında siyasi iktidar ve çalışma bakanlığı sessiz kalarak bu sürece ortak oluyorlar” dedi ve her türlü baskıya karşı “Farplas’a sendikayı ve DİSK’i getireceğiz” diye konuştu.

İşçiler konuşmalar sırasında, “İşçiye uzanan eller kırılsın”, “Direne direne kazanacağız”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “İşçiler birleşin, köleliğe son verin”, “Biz biz biz, DİSK’liyiz, sarı sendikayı göndereceğiz” şeklinde sloganlar attı.

ITUC ETUC