Image Map

ITUC ve ETUC’tan barış ve diyalog çağrısı

Silahlanmaya değil barışa ve istihdama yatırım yapın! Çatışmadan uzak durun, gerçek bir diyalog başlatın

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) ve Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) Ukrayna ve Rusya arasındaki çatışmalara derhal son verilmesi ve halkların çıkarları doğrultusunda iyi niyetli müzakerelerin başlaması çağrısı yaptı. ITUC ve ETUC BM’nin barışçıl çözüm vurgusunu hatırlattı.

ITUC Genel Sekreteri Sharan Burrow’a göre; “Minsk Anlaşması’nın uygulanmaması nedeniyle yedi yıldır çok sayıda insan hayatını kaybetti ve büyük acılar çekildi. Anlaşmazlığın yapay olarak körüklenmesi nedeniyle son haftalarda ateşkes yüzlerce kez ihlal edildi. Barış için köprüler kurmak yerine, silahlanmaya büyük meblağlar harcandı. Saldırgan söylemler daha fazla istikrarsızlığa neden oldu. Devam eden çatışmanın hem Rusya ve Ukrayna’da hem de Avrupa’nın başka ülkelerinde ekonomik anlamda dramatik sonuçları oldu.

ETUC Genel Sekreteri Luca Visentini “Bütün siyasi liderler savaşı durdurmak, uzlaşmak ve anlaşmalara uymak için cesaret göstermelidir” dedi. Visentini Avrupa’da barışı ve diyalogu güvence altında alan çeşitli anlaşmaların zayıfladığını hatırlatarak Avrupa’da askeri harcamaların ve militarizasyonun arttığını vurguladı. “Dünyanın daha fazla savaşa değil yeni bir toplumsal sözleşmeye ihtiyacı var. İnsanlara, istihdama, barışa ve istikrara yatırım yapılması gerekiyor” dedi.

ITUC ETUC