Image Map

DİSK Eskişehir Bölge Temsilciler Kurulu toplantısı gerçekleşti

DİSK Eskişehir Bölge Temsilciler Kurulu toplantısı 28 Mart Pazartesi günü Özdilek Sanat Merkezi’nde Bilecik, Kütahya ve Eskişehir’den gelen temsilcilerimizin katılımıyla gerçekleşti.

DİSK Eskişehir Bölge Temsilcisi Günay Ayaz ve DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu’nun açış konuşmasını gerçekleştirdiği toplantıya DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun yanı sıra DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Seyit Aslan ve Birleşik Metal İş Örgütlenme Daire Başkanı Hami Baltacı da katıldı.

Ağırlıklı olarak güncel politik gelişmeler, bölgede örgütlenmenin önündeki engeller ve yaklaşan 1 Mayıs gündemlerinin tartışıldığı toplantıda çok sayıda temsilci söz alarak görüş ve önerilerini dile getirdi. Toplantı sonrası basına açıklamalarda bulunan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu asgari ücret tartışmalarına dikkat çekerek şunları dile getirdi: “Elektrik, su, doğalgaz ve internet faturalarına yapılan zamlar geri alınmalı, faturalar vergi ve kesintiden muaf tutulmalıdır. Asgari ücrete yapılan yüzde ellilik artış daha elimize ulaşmadan eridi gitti. Şu an resmi enflasyonun da altında kalan bir artış söz konusu. Bu asgari ücretle 2022 yılının sonuna kadar bu ülkenin işçisinin emekçisinin geçinebilmesi mümkün değil. O nedenle asgari ücret tespit komisyonu hemen toplanmalı, açlık sınırının altındaki bu ücret hemen güncellenmeli ve bütün ücretlere de bu oranda artış yapılmalıdır ve en düşük emekli aylığı da asgari ücret seviyesine yükseltilmelidir diyoruz. Esnaf kuryelik, taşeronluk gibi bütün güvencesiz çalıştırma biçimleri sona erdirilmeli ve son olarak, işçilerin emekçilerin haklarını korumasının tek yolu vardır o da sendikalı olmak, sendikal haklarını kullanabilmektir. Sendika hakkının önündeki engellerin kaldırılması, grev ve toplu sözleşme hakkının önündeki engeller kaldırılmalıdır diyoruz.”

Basın açıklamasının ardından DİSK  heyeti ve bölge temsilcilerimiz önceden planlandığı üzere temsilciler kurulu sonrası “Hayat Pahalı Emek Ucuz, Bu Böyle Gitmez” kampanyası bildirilerimizi Eskişehir sokaklarında dağıttı.

 


esgazete.com

sonhaber.com.tr

esgundem26.com

Sözcü web

İstikbal (Eskişehir)

Yenigün (Eskişehir)

Birgün

Milli İrade

Eskişehir Sonhaber

Eskişehir Anadolu

ITUC ETUC